Faiz artırımına ekonomistlerden tepkiler: Geç kalındı, piyasa hızla daralacak

Merkez Bankası tarafından 475 baz puanlık faiz artışını ekonomistler geç kalınmış bir karar olarak değerlendirdi. Ekonomist Mahfi Eğilmez ise zaten yüzde 15 olan MB ortalama faizinin değişmeden sadeleştirme olduğunu belirtti. CHP’li Faik Öztrak, “Hızla daralacak ekonomide, Esnaf, sanatkar, çiftçi, emekçi ne yiyip içecek?”sorusunu yöneltti.

Faiz artırımıyla ilgili ekonomistlerin görüşleri şöyle:
Mahfi Eğilmez: TCMB politika faizini 475 baz puan artırarak % 15’e yükseltti. Buna karşılık tüm fonlamanın haftalık repo ile (yani bu faiz üzerinden) yapılmasına karar verdi. Bu durumda zaten % 15’de olan MB ortalama faizi değişmezken kararın tek yararı sadeleştirme oldu.

Prof.Dr.Özgür Demirtaş: Arkadaşlar ne demiştim: Açıklamalara bakmayın, Çatır Çatır faiz arttırılacak… Aynen de öyle oldu. Faiz %15’e çıktı…. Şimdi soru şu. Biz bunun yapılması gerektiğini söylerken, Niye dinlenmedi? Niye geç kalındı? Niye bunca zarar ettik … Niye…

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan: AKP faiz lobisinin önünde diz çöktü! Merkez Bankası faizi yüzde 15’e çıkardı. Hani “faiz neden, enflasyon sonuçtu”? Hani “Londra’dan operasyon çekiliyordu”? Kasada para tükenince, tefecilerin talimatını yerine getirdiler. Yüksek faizin bedelini vatandaşımıza ödetecekler.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: “Faiz sebep, enflasyon sonuç” diyerek Ülkenin 120 milyar$’ını sattınız. Milleti faiz ile döviz arasına sıkıştırdınız. Dün ekonomiyi kapattınız. Bugün ise faizleri 475 baz puan artırmak zorunda kaldınız. Hızla daralacak ekonomide, Esnaf, sanatkar, çiftçi, emekçi ne yiyip içecek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir