Facebook, Twitter, YouTube temsilci atamadı, Rus sosyal medya platformu VK temsilci atadı

Yeni sosyal medya yasasıyla getirilen yabancı sosyal ağ platformlarının Türkiye’de temsilci atama zorunluluğuna sadece Rus sosyal medya platformu VK uydu.

Bilişim Hukuku Uzman Prof. Dr. Yaman Akdeniz, sosyal ağ sağlayıcıların için temsilcilik açma süresinin bugün dolduğunu belirterek, “Rus sosyal medya platformu VK-Vkontakte Türkiy’de yasal temsilci atamış. Şimdilik başka temsilci atayan da yok”dedi.

Prof.Dr. Akdeniz, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Sosyal ağ sağlayıcıları için temsilcilik açma süresi bugün doldu. Olup bitecekleri tekrar değerlendirelim. Yeni bir haberle başlıyorum: Rus sosyal medya platformu VK – VKontakte Türkiye’de yasal temsilci atamış. Şimdilik başka temsilci atayan da yok”dedi.

Facebook, Twitter ve YouTube gibi devler için Türkiye’de yeni düzenleme kapsamında temsilci atama süresi bugün dolduğunu vurgulayan Prof. Dr. Akdeniz, “Kasım ayı içinde ilk idari para cezaları (10 milyon TL) verilmeye başlanacak.”dedi.

Facebook’un temsilci atamayacağını daha önce açıkladığını ifade eden Prof.Dr. Akdeniz, “Henüz resmi kanallardan Twitter ve Google/YouTube açıklama yapmadı. Benzer şekilde TikTok ve Linkedin gibi platformların da ne yapacağı netleşmemişken Rus platformu VK’nın Türkiye’de temsilci ataması şaşırttı.”paylaşımında bulundu.

Akdeniz, paylaşımlarına şöyle devam etti: ”

İdari para cezaları Aralık ayında da devam edecek. Ocak 2021 içinde ise temsilci atamamış olan sosyal medya platformlarına reklam yasağı cezası verilecek.
Daha ciddi bir yaptırım içeren bant aralığının daraltılması uygulaması ise Nisan ve Mayıs 2021 içinde uygulanmaya başlanacak.
Bu arada VK platformunun kurucusu Pavel Durov aynı zamanda Telegram yazılımının da kurucusu. Şu anda ise Durov’un artık VK ile bir bağı yok ve VK’nın Putin’e yakın Rus Oligarkların kontrolünde olduğu söyleniyor.”

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Bu aşamadan sonra bu ay içerisinde Facebook BTK tarafından uyarılacak, uyarıyı dikkate almamaları durumunda  10 milyon lira cezası uygulanacak. Aralık ayı içeresinde 30 milyon lira idari para cezası kesilecek. Ocak 2021 tarihinde itibaren ise temsilci atamayan sosyal medya platformuna reklam yasağı getirilecek. Nisan ayı içerisinde ise bu platformların internet aralığı yüzde 50 oranında daraltılacak, mayıs ayında bu oran yüzde 90’a çıkarılacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir