Facebook kullanıcılara siyasi reklamları kapatma seçeneği tanıyacak

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bu yıl ABD’de yapılacak seçimler öncesi dönemde kullanıcıların siyasi reklamları kapatmasının mümkün olacağını açıkladı. Bu seçeneğin diğer ülkelere son baharda açılacağı belirtildi.

USA Today gazetesine yazdığı makalede Zuckerberg ayrıca dört milyon Amerikalının da yeni seçmen olarak kayıt olmasına yardımcı olmayı umduğunu belirtti.

Facebook, siyasetçilerin yanlış bilgiler içeren reklam kampanyalarına izin verdiği için yoğun eleştiri alıyor. Twitter geçen yıl Ekim ayında siyasi reklamlara yasak getirmişti. facebook

Zuckerberg, gazetedeki yazısında “Zaten kararını vermiş olan ve seçimlerin olup bitmesini bekleyenler için siyasi reklamları kapatma seçeneğini getiriyoruz” diye yazdı.

Facebook ve Instagram’da kullanıcılar siyasi reklamlar çıktığında beliren kapatma seçeneğini tıklama veya ayarlardan bloke etme olanağına sahip olacak.

Siyasi reklamları bloke edenler, yeniden belirdiklerinde onları Facebook’a bildirebilecek. Facebook, bu özelliğin birkaç hafta içinde ABD’deki tüm kullanıcılara sunulmuş olacağını, sonbaharda da diğer ülkelere açılacağını belirtti.

Amerikalı Facebook ve Instagram kullanıcıları Temmuz başından itibaren, sayfalarının en üstünde “Oy Kullanma Bilgi Merkezi” adı altında yeni bir bilgilendirme özelliği görecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir