Evde çalışanlar dikkat: El, bilek ve omuz sorunları sizi bekliyor

Acıbadem Altunizade Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Arel Gereli,  pandemi sürecinde iş ya da eğitim nedeniyle uzun süre bilgisayar başında kalmanın el, kol ve omuz sorunlarında ortalama yaşı düşürdüğünü ve ameliyat ihtiyacını da iki kat artırdığını açıkladı.

Dr. Gereli, bilgisayar ve cep telefonunda dikkati ekrana verebilmek için uzun süre sabit pozisyonda kalındığına işaret ederek, omuz, kol ve ellerimizde kronik kas ve eklem ağrıları, uyuşmalar, spazmlar ve sabah ödemleri görüldüğünü ifade etti. Dr. Gereli, “Devamlı kasılı kalan el, kol ve omuz kasları bir müddet sonra esnekliğini yitiriyor. Sertleşen kasların arasından geçen sinirlerin de sıkışması ile el ve kollarda uyuşma, güç kayıpları görülebiliyor. Devamlı gerim altında kalan kasların kemiğe yapıştığı yerlerde bir müddet sonra ‘sökülme’ olarak tanımlayabileceğimiz durum oluşuyor. Yani devamlı aynı hareketi yapan ve tekrarlayan yüklenmelere maruz kalan eklemler hasar görüyor.”dedi.

Gereli
Doç. Dr. Arel Gereli

Eklemlerde meydana gelen hasarın görmezden gelinmesi durumunda mekanik bozuklukların başlayacağına işaret eden Dr. Gereli, “Başlangıçta bazı hareketlerde ya da aralıklı olan ağrılar devamlılık kazanır. Güç kaybı ve uyuşma görüldüğünde, ağrılar gece uykudan uyandırdığında daha fazla beklemeden doktora başvurmak gerekiyor” uyarısında bulundu.

Pandemi sürecinde iş ya da eğitim nedeniyle uzun süre bilgisayar başında kalmanın el, kol ve omuz sorunlarında ortalama yaşı düşürdüğünü ve ameliyat ihtiyacını da iki kat artırdığını belirten Doç. Dr. Arel Gereli, “Ancak esas etkilerin uzun vadede görüleceğini düşünüyoruz. El ve kollarda sinir sıkışmaları, tendinitler, omuzda kas yırtıkları ve kireçlenmeler ortaya çıkacaktır. Aşırı ve yanlış kullanım sonucu uzun süre mekanik bozukluk yaşanması hastalıkla sonuçlanıyor. O nedenle emekli bankacılarda gördüğümüz bazı rahatsızlıkları artık ilkokul öğrencilerinde görebiliyoruz” diyor.

Ofisteki mesai ritmini evde de koruyun

Ofiste çalışırken kahve almak ya da yemek için masamızdan kalkıyorduk. Çocuklar okulda ders aralarında koşturup oynuyordu. Ancak pandemi nedeniyle hareket kabiliyetimiz de kısıtlı hale geldi. Bu nedenle el, kol ve omuz sağlığı açısından evdeki çalışma ve eğitim ortamımızı düzenlemek de büyük önem taşıyor. Doç. Dr. Arel Gereli’nin ilk önerileri çalışanlara yönelik:

“Çalışanların ofisteki mesai ritmini evdeyken de uygulaması gerekir. Dinlenme ortamına iş stresini karıştırmamak için evde ofis olarak kullanılan bölgeyi izole etmek iyi bir çözüm olabilir. İzole edilen bölgenin ergonomik olarak çalışmaya uygun hale getirilmesi bilgisayar başında kötü pozisyonda çalışmaya bağlı sorunları azaltır. Cep telefonu ve tablet gibi mobil ekipman kullanımını sınırlandırmak ve mümkün olduğunca yazmak yerine sesli mesaj göndermek el ve kollarımızın yükünü hafifletir. Gün içinde 50 dakika çalışıyorsak 10 dakika kollarımızı dinlendirmeli ve bu sürede elimize hiçbir şey almamalıyız.”

Ekran karşısında dik oturmanın, el ve kolları aşırı bükmeden çalışmanın da önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Arel Gereli, spor yapanlar için “Elektronik eşya ile çalışıyorsanız el, kol ve omuzlarınız güçsüzlükten değil aşırı yüklenmeden ağrır. O nedenle spor yaparken güçlendirme yerine açma germe ve esnetme hareketleri yapmak çok daha faydalı olabilir. Yine omuz ve kollarda dolaşımı artırıcı masaj, ısı uygulamaları ağrı kontrolü sağlayabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir