Eurostat araştırdı: Türkiye’de asgari ücret 10 yılda 8 euro arttı

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat), 2021 asgari ücret verilerini açıkladı. Türkiye’deki aylık brüt asgari ücret 392 euro ile AB içinde Bulgaristan’ın ardından en düşük ikinci ücrete sahip ülke oldu. Ofis, Türkiye’deki brüt asgari ücretin euro cinsinden 2011’deki asgari ücret ile neredeyse aynı olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat), 2021 asgari ücret verilerini açıkladı. 27 AB üyesi ülkeden 21’inde asgari ücret bulunduğunu aktaran Eurostat, en yüksek asgari ücretin olduğu ülkelerin tümünün Kuzeybatı Avrupa’da, en düşük asgari ücretin olduğu ülkelerin tümünün de Doğu Avrupa’da olduğunu belirtti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Eurostat’ın yeni güncellediği verilere göre Türkiye’nin 1 Ocak’ta asgari ücrete yaptığı zam ile birlikte Türkiye’deki aylık brüt asgari ücret 392 euro oldu. Bu rakam AB içinde Bulgaristan’ın ardından en düşük ikinci ücret. Bulgaristan’da ise asgari ücret 322 euro.

10 YILDA 8 EURO ARTIŞ GÖSTERDİ

Türkiye’deki brüt asgari ücret euro cinsinden 2011’deki asgari ücret ile neredeyse aynı seviyede kaldı. 10 yılda yalnızca 8 euro artış gerçekleşti. AB üyeleri veya adayları içinde 10 yıl öncesine kıyasla yüzde 0,5’in altında artış yaşayan başka bir ülke yok.

Türkiye 10 yıl öncesine kadar, bugün asgari ücrette gerisinde kaldığı pek çok AB ülkesinden yukardaydı. En yüksek asgari ücret ise 2.202 euro ile Lüksemburg ve 1.723 euro ile İrlanda’da.

Türkiye’nin AB ülkelerine kıyasla çizdiği bu kötü tablo, satın alım gücüne göre incelendiğinde ise değişiyor.

Ülkelerdeki ürünlerin fiyatlarına göre hesaplanan bu yöntemde, Türkiye’de asgari ücretin satın alım gücü AB ülkelerinin büyük kısmındakilerden daha fazla.

Bu alanda Türkiye’nin önünde yalnızca altı gelişmiş Batı Avrupa ülkesi yer alıyor: Lüksemburg, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa ve İrlanda.

‘ASGARİ ÜCRET BEŞ YILDIR DÜŞÜYOR’

Böylece Türkiye’de brüt asgari ücret beş yıldır düşmeye devam ederken, satın alım gücüne göre asgari ücret ise büyük bir artışla tüm zamanların zirvesine ulaştı.

Öte yandan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu verilerine göre Türkiye’de iş gücünün yarısından fazlası asgari ücretle maaş alıyor. Türkiye’da asgari ücretlilerin sayısı tüm çalışanların yarısından fazlasını oluşturuyor. Bu rakam AB ülkelerindekinin 2,5 katından fazla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir