Eski TÜİK Başkanı Aydemir: Titanik gibi batıyoruz, verilere benim de güvenim yok

Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir, ülkenin Titanik gibi battığını belirterek, “Kötü değil, çok çok kötü. Titanik batarken güvertede orkestra çalıyordu. Ekonomi pik yapıyor diye insanlara doğruları söylemiyoruz”dedi.

6 yıl TÜİK başkanlığı görevinde bulunan Aydemir, ülkenin ekonomik durumu ve TÜİK’in istatistiği verileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Aydemir, ülkenin durumunu Titanik gemisine benzeterek, “Titanik gibiyiz, batmak üzereyiz, bunlar hâlâ güvertede orkestra çalıyor. Kurumları bitirirseniz, batarsınız. Çıkardığın tahvil alınmaz, çöp demektir. Paranın sıfır faizle ortalıkta dolaştığı dönemde, biz para bulamıyoruz. Son 1 yılda 15 milyar dolar ülkeden para çıkışı oldu. Bilgisiz insan ne yapar? Her şeyini deneme yanılma ile yapar. Kötü yönetim var, sebebi de bilgisiz kadrolar. Türkiye’de her şey durma noktasına gidiyor. Başkanlık sistemi ile 2018’de buzdağına vurduk”dedi.

TÜİK’ten emekli olduktan sonra DEVA Partisi’nde genel başkan yardımcısı olarak görev yapan Birol Aydemir, “TÜİK çok fazla eleştiri alıyor. Dünyada istatistik ofisleri her zaman eleştirilir. Benim dönemimde TÜİK, dünyada itibar kazandı. Şimdi neden eleştiriliyor? Çünkü insanların yaşadığı ve gördüğü bir hayat var. Bir de istatistik ofislerinin yayınladığı veriler var. Bunlar örtüşmeyince insanlar inanmıyor, eleştiriyor. En çok enflasyon eleştirilir ve inanılmaz. Çünkü kendi hayatına bakar, tükettiği mallara bakar. ‘Bu kadar harcama yapıyorum, bu enflasyon ne alaka’ diye sorar”diye konuştu.

“TÜİK VERİLERİ ÖNCE BAKANA GİDİYOR”

Aydemir, Sözcü Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:  “Dünyada en önemli şey istatistik kurumlarının bağımsızlığı, işine karışılmayacak. Rakamlara doğrudan müdahale yok, veri değiştirdi diye. Ama dolaylı müdahale var. Merkez Bankası (MB) Başkanı bir gecede gitti, nerede kaldı bağımsızlık? BDDK, MB, TÜİK gibi teknik kurumlarda bağımsızlık bitince doğrudan veya dolaylı müdahaleler başlar. Benim zamanımda bir tane bile olmadı. Şimdi olmadığına dair kim garanti verebilir. İtiraz ettiğin vakit, ertesi gün görevden alınıyorsan, hatta memuriyetten atılıyorsan, ne yapabilirsin? Sadece talimatları yerine getirirsiniz. Şimdi TÜİK’ten veriler kaç gün önceden gidiyor, yönetime, bakana. Maliye Bakanı, veriler iyi olunca 1-2 gün önce açıklama yapıyor. Bu olamaz, bağımsızlığa aykırı.”

“PARTİ DEVLETİ OLDUK”

Türkiye’nin parti devleti olduğunun altını çizen Aydemir, Şimdi AKP’nin il başkanları valinin belediye başkanının üzerinde… Vali, onların emrinde. Ne farkı var, hiç fark yok. Parti devleti olduk. AKP teşkilatlarından referans götürmeden hiçbir yerde işe giremezsiniz. Gençlerin yüzde 76’sı referansın, liyakatten önemli olduğunu düşünüyor. Dünyada Türk tipi başkanlık sisteminin örneği yok, yerli ve milli, benzeri yok. Sistem tıkandı, birinin hastası var Cumhurbaşkanı’ndan yardım istiyor. Herkes yardımı Cumhurbaşkanı’ndan isteyecekse, diğer kurumlar ne iş yapar?”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir