Emlak GYO, Saraçoğlu’nu katletmek için restorasyon skandallarıyla ünlü firmayla sözleşme imzaladı

Ankara’nın göbeğinde, Kızılay’a birkaç dakika mesafedeki Saraçoğlu Mahallesi için Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş restorasyon firmasıyla 364 milyon 250 bin liraya anlaştı. Cumhuriyet döneminin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi’nin altına otopark üstüne de otel ve ticari işletmeler yapılacak.

Ankara’da kent merkezindeki ender nefes alma mekanlarından olan tehdit altındaki Saraçoğlu Mahallesi’ne yönelik planlar devam ediyor. Pandemi sürecinde de Saraçoğlu’ndaki ağaçlar kesilmişti.

Saraçoğlu’nun korunması için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’nin,  yüklenici  firma Güryapı Restorasyon Taah. ve Tic. A.Ş. ile sözleşme bedeli 364.250.000,00 TL+ KDV’ olan Ankara Çankaya Saraçoğlu Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşleri sözleşmesini imzaladığını duyurdu. Saraçoğlu’na ilişkin tüm süreci takip eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ağaçlarıyla, yapılarıyla ve tüm alanıyla tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu’nda konut ve ticaret inşaları için sözleşme imzalanmasına sert tepki gösterdi.

“BU SÖZLEŞME SARAÇOĞLU’NUN KATLEDİLECEĞİNİN GÖSTERGESİDİR”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bir çivi dahi çakılmaması gereken tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu için restorasyon skandallarıyla ünlü bir firma ile sözleşme imzalanması, Saraçoğlu’nun katledileceğinin göstergesidir. Bu firma Huber Köşkü ve tarihi camilerde yaptığı restorasyon skandallarıyla haber olmuştur.  Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda sözleşmeye ilişkin bilgiler verilmiştir. Sözleşmeyi acilen yargıya taşıyacağız ve kamusal nefes alanımız olan Saraçoğlu’nu rant uğruna tarumar etmelerine izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

“ANKARALILAR SARAÇOĞLU’NA SAHİP ÇIKMALIDIR”

Candan, sözlerine şöyle devam etti: “Saraçoğlu’nun altına otopark, üstüne otel ve yeni yapılanma öneren proje için koruma kurulu kararını yargıya taşımıştık. Plana ilişkin ve projelerin onaylanmasına ilişkin koruma kurul kararlarına davalarımız devam ederken, parçacıl şekilde sürece müdahale ediyorlar. Saraçoğlu’nun bütüncül ve kent içerisindeki konumunun ortak akılla üretilecek bir koruma amaçlı imar planı ile ele alınması gerekir. Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi kent merkezinde nefes alanımızdır. Pandemi sürecinde bütün nefes alanlarımıza ilişkin bu saldırılara karşı direnmeye devam edeceğiz. Kentin soluğunun kesilmesine izin vermeyeceğiz. Koruma kurulu da bu süreçte korumama kurulu olarak hareket etmiştir. Tüm süreçler yakın takibimizdedir. Kentte açık yeşil alanlara büyük ihtiyacımız bugünlerde de, tüm Ankaralıların  Saraçoğlu’na sahip çıkması gerekmektedir. Ankara’nın ‘bize ait’ en önemli kamusal mekânı olan Saraçoğlu Mahallesi’ne sahip çıkılmalı, altına otopark yapılmadan, taşıdığı tüm değerlerle mahalle korunarak, kamusal kullanıma kazandırmalı ve gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Saraçoğlu Mahallesi nefesimiz, geleceğimiz, geçmişimiz, Cumhuriyet değerimizdir. Yok edilmesine göz yummayacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir