Ekonomistlerden Canikli’ye tepki: Fich’in not değerlendirmesi 8 ay önceden biliniyordu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi not görünümünü negatife çeviren açıklamasının Karadeniz’de doğal gaz bulunmasının ardından yapılmasını üst akla bağlayan açıklaması tepki çekti. Ekonomistler, Fitch Ratings’in açıklama takviminin 8 ay önceden bilindiğine dikkat çektiler.

İYİ Parti Ankara Milletvekili ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Canikli’nin acıklamasını ucuz komploculuk olarak niteledi. Yılmaz, “Ayıp, ucuz komploculuk. Ne zaman yanlış eylemlerinizin sorumluluğunu alacaksınız? Veri açıklama takvimi diye bir uygulama olduğunu bilmiyor musunuz?/biliyorsunuz da işinize öyle mi geliyor? Fitch’in TR not değerlendirmesini 21 Ağustos’ta açıklayacağını Aralık 2019’da ilan etti”dedi.

Eski AKP Milletvekili ve eski Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan ise, “Bu durumda ‘üst akıl’ın uzantıları Hükümetin içinde olmalı. Zira Fitch’in rating gözden geçirme açıklamasını bu tarihte yapacağı 8 ay öncesinden belliydi!.. Dudak ısırtacak bir komployla mı karşı karşıyayız? Ne dersiniz?

Üst-alt bir tarafa, ‘akıl’ bulmakta zaman zaman zorlandığımız bir gerçek ne yazık ki…

“Neden şimdi yapıyor bu açıklamayı? Nedeni çok basit: …” Evet, gerçekten de nedeni çok basit. Çünkü, 19 Aralık 2019 tarihinde ilan etmiş oldukları “2020 Yılı Ülke Rating Açıklama Takvimi”nde böyle söylemişlerdi. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir