“Ekonomi yönetiminde arka kapı operasyonları bağımlılık yaptı”

İstanbul Borsası eski Başkanı ve AKP eski milletvekili İbrahim Turhan, ekonomi yönetiminde arka kapı operasyonlarının bağımlılık yaptığı yarattığını belirterek, “Ama gelin yapmayın; faizi nasıl olsa artırdınız. Şunu doğru dürüst yapın da ödediğimiz maliyete değsin” dedi.
Turhan, ekonomideki gelişmeleri sosyal medya üzerinden değerlendirdi.
Turhan, su mesajları paylaştı: “Sevgili Ekonomi Yönetimi, Biliyoruz arka kapı operasyonlarını, cin fikirleri, ‘-mış gibi’ yapmayı çok seviyorsunuz. Hatta bu sizde affedersiniz adeta bağımlılık yaratmış. Ama gelin yapmayın; faizi nasıl olsa artırdınız. Şunu doğru dürüst yapın da ödediğimiz maliyete değsin.
BANKALAR HER TÜRLÜĞÜ ÇILGINLIĞI YAPABİLECEĞİNİZDEN ENDİŞE EDİYOR
Şimdi siz böyle likidite yönetimi kılıfında faizi artırıyorsunuz ya, TL’nin maliyeti belirsiz hale geliyor. Bankalar -haklı olarak- sizin her türlü çılgınlığı yapabileceğinizden endişe ediyor. Geçen yıl Mart’ta yurt dışı TL piyasasındaki gecelik faizleri hatırlıyorlar.
EKONOMİ YÖNETİMİ ZAYIF VE DENEYİMSİZ
Size güvenmiyorlar. Bu tehlikeli oyunda ipleri tamamen elinizden kaçırabileceğinizi biliyorlar. Ekibinizin zayıf ve deneyimsiz olduğunu, söz dinlememekte direndiğinizi, şişmiş egolarınızı biliyorlar. ‘Faizin kaç olduğu önemli değil, yeter ki maliyet belli olsun’ derdindeler.
Bu belirsizlik sürdükçe bankalar fiyat veremiyorlar. Sadece bankalar değil çoğu sektörde birçok firma için de durum aynı. Kişisel hırslarınız ve kibiriniz yüzünden ülkenin zarar görmesi çok acı. Nasıl olsa Merkez Bankası bağımsızlığı diye bir şey kalmadı. Şu işi düzgün yapın bari”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir