Durakoğlu, Bakan Soylu’ya ‘masumiyet karinesi’ni hatırlattı

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun Bugün bir terör örgütü mensubunun fotoğrafını İstanbul Barosu’na asanları şiddetle telin ediyorum, kınıyorum, ayıp diyorum, yazık diyorum” sözlerine cevap verdi. Durakoğlu, Av. Ebru Timtik için Mahkemece verilen karar, kesinleşmediğini belirterek, “Bir hukuk kurumu olarak konumumuzu belirleyen en temel ilke, evrensel hukukun genel kabule ulaşmış kurallarının başında gelen “masumiyet karinesi’ dir”dedi.

Durakoğlu, yaptığı açıklamada, ölüm orucunda hayatın kaybeden Av. Ebru Timtik için yapılan anma vesilesiyle, İstanbul Barosu özelinde bir algı operasyonu tasarımlandığı anlaşıldığını belirtti. Durakoğlu, son aylarda tartışılan ve yasalaşan çoklu baro sistemine de “özel bir yarar” getireceği umulan bu tartışmaya, İçişleri Bakanının da gerçek dışı anlatımlarıyla katıldığına işaret edildi.

POSTER BARO GÖREVLİLERİ TARAFINDAN ASILMADI

Durakoğlu, İstanbul Barosu’na Av.Ebru Timtik’in posterinin “baro görevlilerine rağmen” Müdür Yardımcısının odasına girilerek asıldığını belirterek, “ Bu poster, İçişleri Bakanının beyanının aksine, güvenlik güçleri tarafından değil, bizzat Baro görevlilerince indirilmiştir. Bunun tanığı da, güvenlik güçleridir. İstanbul Barosu, bu noktadaki tavrının işareti olarak binaya Türk Bayrağı çekmiştir”ifadesin kullandı.

EBRU TİMTİK HAKKINDAKİ MAHKEME KARARI KESİNLEŞMEDİ

Durakoğlu, Av. Ebru Timtik için Mahkemece verilen kararın kesinleşmediğine dikkat çekerek, “Bir hukuk kurumu olarak konumumuzu belirleyen en temel ilke, evrensel hukukun genel kabule ulaşmış kurallarının başında gelen “masumiyet karinesi”dir. Kaldı ki, anlatmaya çalışılan da o yargılamadaki ihlaller ve kararın yanlışlığıdır. Bu çerçevede bir terör üyesinden veya terör savunuculuğundan söz edilmesi, düzenlenen algı operasyonunun bir parçasıdır”dedi.

SAVCI M.SELİM KİRAZ’IN ŞEHİT EDİLMESİYLE İLGİLİ YÖNELTİLEN İDDİA YOK

Savcısı M. Selim Kiraz’ın şehit edilmesi ile ilgili terör eyleminde, Av. Ebru Timtik’e yöneltilen bir iddia olmadığına dikkat çeken Durakoğlu, “Henüz kesinleşmeyen kararda da bu yönde bir saptama yoktur”değerlendirmesinde bulundu.

Durakoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “İstanbul Barosu; resmî sitesi ve sahiplendiği tüm mecralarındaki yazı, afiş, duyuru, bildirge ve toplantıları ile çizgisini “net biçimde” ortaya koyan bir hukuk kurumudur. Bu çizgiyi tanımak isteyenleri tarihe geri götürecek bütün kaynakları açık iken, şimdi o çizgi üzerinden yaratılmaya çalışılan kuşkular, bir algı operasyonudur. Hukuk bilincinin yeterli gelişim süreci izlememiş olması nedeniyle, böyle bir algı operasyonunun yararlı olacağını düşünenler, karşılarında avukatları bulacaklardır.

İstanbul Barosu, demokratik, laik, sosyal, hukuk devletinin Atatürk Devrimlerinden doğduğunu bilen ve bu Cumhuriyetin değerlerini yaşayıp yaşatmayı amaçlayan mücadelesine aynı bilinçle devam edecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir