DSÖ: Tünelin sonunda ışık göründü

İsviçre’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus,  ülkelerin, DSÖ öncülüğündeki COVAX aşı çalışmalarına finansal destek vermesi çağrısında bulundu. Aşı çalışmalarına 172 üye ülkenin dahil olduğunu aktaran Ghebreyesus, bunlara ABD, Rusya ve Çin’in dahil olup olmadığına ise açıklık getirmedi.

‘ŞU AN 9 AŞI ADAYI VAR’ 

DSÖ, 18 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Meksika, Norveç, Fas, Suudi Arabistan, İspanya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Belçika ve Avrupa Komisyonu’nun, COVAX aşı çalışmalarının da yer aldığı “ACT-Accelerator” programına dahil olduğunu açıklamıştı.

Ghebreyesus, Covid-19 için ellerinde şu an 9 aşı adayının olduğu, güvenli ve etkili bir aşı için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

‘AŞI MİLLİYETÇİLİĞİ SADECE VİRÜSE YARDIM EDER’ 

Ghebreyesus, “Aşı milliyetçiliği, sadece virüse yardım eder. Dünya, ekonomik faaliyetlerin devamı için şimdiye kadar 12 trilyon dolar yatırım yaptı. COVAX’a yatırım yapmak, bu pandemiyi sona erdirmenin ve sürdürülebilir bir ekonomik iyileşme sağlamanın en hızlı yol” dedi.

‘KLİNİK ARAŞTIRMALARIN SON AŞAMASINDA’ 

Ghebreyesus, “Bir dizi aşı, şu anda klinik araştırmaların son aşamasında. Tünelin sonunda ışık göründü. Aşılar üzerinde araştırma ve geliştirmeye toplu olarak yatırım yaparken, şu anda bu virüsü kontrol altına almak için elimizdeki araçları da kullanmamız gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir