Dövizdeki yükselişi uzmanlar yorumladı: Güven eksikliği

Dövizdeki yükselişi nedenlerini ekonomistler sosyal medya hesaplarından değerlendirdiler. Uzmanların değerlendirmeleri şöyle:

Ekonomi Yazarı Uğur Gürses: Döviz borçlusu ülkede ulusal paranızı bollaştırırsanız paranızın fiyatını (faizini) ucuzlaştırsanız bir de sabit kurdan tanzim satış yaparak kuru tutmaya çalışırsanız; böyle 4 ayda 40 milyar dolar rezervi eritirsiniz, bir işe de yaramaz. Kuru tutamadığınızla kalırsınız.

Eski Borsa İstanbul Başkanı ibrahim Turhan: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildiğinden beri finansal piyasalarda yabancı varlığı istenmiyor. Bu bilinçli bir tercih. Ama izlenen politikanın olumsuz etkisi portföy yatırımlarıyla sınırlı kalmadı. Firmaların dış finansman imkanları daraldı, borç çevirme oranları düştü.

2018 Temmuz’dan beri finansal sektör dışı firmaların net açık pozisyonları $53,4 milyar azaldı. Yani bu miktarda net sermaye çıkışı oldu. Finansman açığı parasal genişleme yoluyla (Merkez Bankası ve banka kredisi) karşılanıyor. Bu da riskleri büyütüyor.

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici: Dövizdeki hızlı yükselişin en temel sebebi “güven” yokluğudur. Çok önemlidir. Siyasete de, devlet yönetimine de, ekonomi yönetimine de güven en alt düzeylerde. Olan memlekete, herkese ve hepimize oluyor.

Liberal Parti Genel Başkanı Cem Toker: Denetimsiz, tüm gücü eline almış tek adam rejimi çok pahalıdır çoook diye her fırsatta söylemiştik. – Anayasa tanımayan yönetime Anayasa kitapçığı fırlatacak kimsenin kalmaması da çokkk maliyetlidir. Hala anlamadıysanız rakamlara bakın. Belki o zaman anlarsınız!!

Prof.Dr. Elvan Aktaş: Yön, yöntem ve yönetim değişmedikçe… Yavaş yavaş fakirleşeceksiniz !

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir