Dolar rekor kırdı, Albayrak ‘büyüme patikasına’ girdik açıklaması yaptı

Doların tarihin en yüksek rakamına ulaştığı dakikalarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomin büyüme patikasına girdiğini açıkladı.

Bakan Albayrak, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Son gelen veriler ekonomimizin büyüme patikasına girmesini destekleyecek şekilde rotasında ilerlediğini gösteriyor. Ekim ayında hizmet sektörü güven endeksi %6,4, perakende ticaret sektörü güven endeksi %1,7 arttı. Kapasite Kullanım Oranı ise %74,6’dan %74,9’a yükseldi”dedi.

Geçen hafta TCMB’nin beklentilerin aksine politika faizini sabit tutmasının ardından 7,97 seviyelerini aşan dolar/TL yeni haftanın ilk gününde 8 seviyesini geçerek rekor kırdı

RAKAMLAR 2001 KRİZİ ÖNCESİ GİBİ

Türk Lirası, geçen hafta da değer kaybederek 1999 yılından beri en uzun süreli haftalık düşüşünü yaşadı. O yıl yaşanan 1999’daki ekonomik çıkmaz, 2001 yılındaki ekonomik krize neden olmuştu.

Merkez Bankası, geçen hafta aldığı politika faizini sabit bırakma kararı almıştı. Geçen hafta dolar, Merkez Bankası’nın beklentilerin aksine politika faizini değiştirmeme kararının ardından 7,78 TL’den 7,97 TL seviyesine kadar yükselmişti.

Merkez Bankası’nın 100 ila 300 baz puan arasında artış yönündeydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir