DEVA Partisi: Sel ve su taşkınları ‘Hizmet Kusuru’dur

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, sel taşkınları ve buna bağlı ortaya çıkan maddi zararlar ve can kayıplarının kader olmadığını belirterek, “Artvin Yusufeli’nde 3 vatandaşımızın can kaybı ile sonuçlanan sel ve taşkınlar Devlet idaresindeki koordinasyonsuzluğun, sel/su yönetiminde de etkisini gösterdiği görülmektedir”dedi. 

Ekmenn, ülke genelinde son aylarda meydana gelen ani ve kuvvetli sağanak yağışların, pek çok şehirde sel taşkınlarına neden olduğuna işaret ederek, “Sel taşkınları ve buna bağlı ortaya çıkan maddi zararlar ve can kayıpları kader değildir. En son Artvin Yusufeli’nde 3 vatandaşımızın can kaybı ile sonuçlanan sel ve taşkınlar Devlet idaresindeki koordinasyonsuzluğun, sel/su yönetiminde de etkisini gösterdiği görülmektedir.”dedi.

Yaşanan koordinasyonsuzluğun idare hukuku anlamında bir hizmet kusuru olarak değerlendirildiğini, sonunda devletin mali sorumluluğunun doğduğuna işaret ederek, açıklamasına şöyle devam etti:

Geçmişte yaşanan benzer felaketlerde mahkemeler idareleri tazminata mahkûm etmiştir. “Son 50 yılda illere düşen en büyük yağış miktarı” gibi gerekçelerle meydana gelen sel ve su taşkını felaketlerini mücbir sebep kapsamına alma savunması kabul görmemiş ve devlet kurumları sorumluluktan kurtulamamıştır.

Ülkemizde yenilenmesi gereken pis su bertaraf hatlarının uzunluğu on binlerce km olup mali karşılığı yaklaşık ise milyarlarca TL’dir. Yeni yapılaşması muhtemel alanların altyapı gereksinimleri eklendiğinde yerel yönetimlerin kendi imkanları ile bu alanı yönetemeyeceği açıktır.

Doğru ve yerinde alt yapı harcamaları ile can ve mal kaybının da önüne geçilebilecektir. Bu anlamda yapılacak düzenlemeler aynı zamanda doğayla uyumlu bir hayat demektir.”

 

İLGİLİ HABER  ‘Kanal İstanbul’u Saray’ın da müteahhidi olan Rönesans İnşaat yapacak’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir