DEVA Partisi: Milletvekilliklerinin düşürülmesi kararı siyasi, seçmen iradesi bertaraf edildi

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) HDP’deniki CHP’den bir ismin milletvekilliklerinin düşürülmesiyle ilgili yapılan açıklamada, “Egemenlik yetkisini kullandığı oy marifetiyle milletvekillerine devreden seçmenin iradesi bu keyfi tasarruflarla bertaraf edilmiştir” denildi.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın haklarında verilen yargı kararlarının parlamentoda okunmasıyla milletvekillikleri düşürüldüğü hatırlatılan açıklamada, TBMM Başkanlık Divanı’nın tarafsız davranmadığı kaydedildi. Açıklamada, “Tarafsız olması gereken Başkanlık Divanının vekiller hakkında verilen mahkûmiyet kararlarını, uzunca bir süre beklettikten sonra TBMM Genel Kurulunda okumayı tercih ederek milletvekilliklerini sona erdirmesi siyasi bir karardır” denildi.

“KEMAL AKTAŞ VE ENGİN ALAN KARARLARI OKUTULMADI”

TBMM Başkanlık Divanı’nın daha önce bazı  kesinleşmiş yargı kararlarını milletvekilinin görevi sona erene kadar okutmadığı vurgulanarak, “Dün TBMM’de vekillikleri düşürülen milletvekillerinin durumuyla hukuken benzer mahiyette geçmişte çok sayıda örnek vardır ki, Başkanlık Divanı mahkemelerin vermiş olduğu kesinleşmiş kararları genel kurulda okutmamıştır. Bu sayede milletvekillerinin seçildikleri dönem sonuna kadar görevlerini yapmaları sağlanmıştır. Kemal Aktaş ve Engin Alan hakkındaki meclis uygulaması benzer örneklerdendir. Ve bu örnekler aklıselimin, sağduyunun sergilendiği güzel örneklerdir” ifadeleri kullanıldı.

“SEÇMEN İRADESİ BERTARAF EDİLDİ”

Açıklamada seçmen iradesine vurgu yapılarak, “Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye’nin sesidir, demokrasimizin nefesidir. Egemenlik yetkisini kullandığı oy marifetiyle milletvekillerine devreden seçmenin iradesi bu keyfi tasarruflarla bertaraf edilmiştir. Çifte standart ortaya koyan bu uygulamalar kabul edilemez” denildi.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir