DEVA Partisi: Halk Tv ve Tele 1’e verilen cezalar baskıcı zihniyetin bir ürünü

DEVA Partisi, RTÜK tarafından Halk TV’ye ve Tele 1 kanallarına 5 gün yayın durdurma cezasının baskıcı zihniyetin bir ürünü olduğunu belirterek, “Bugün gelinen noktada, RTÜK tamamen bağımsızlığını ve tarafsızlığını kaybetmiş, iktidar tarafından yönlendirilen ve anayasaya ve hukuka aykırı keyfi kararlar veren bir yapıya sahip hale gelmiştir”denildildi.

DEVA Partisi’nden Halk  TV ve Tele 1 kanallarına verilen yayın durdurma cezasıyla ilgili yapılan açıklamada, gün geçtikçe daha fazla otoriterleşen iktidar, gazete, TV ve dijital medya üzerindeki baskılarını da artırdığına işaret edildi. Cumhurbaşkanının yapmış olduğu bir açıklamada “Medya virüsünden kurtulacağız.” ifadesini endişe ile karşıladıkları kaydedilen açıklamada, “Keza bu dönemde, RTÜK’ün Halk TV ve Tele 1 kanallarına 5 gün yayın durdurma cezası vermesi de bu baskıcı zihniyetin ürünüdür.

Açıklamada, bu televizyon kanallarına verilen cezaların susturma amaçlı olduğuna dikkat çekilerek, şöyle devam edildi:

“Bu yayın durdurma cezaları, vatandaşlarımızın haber ve bilgi alma hakları gereğince; siyasi iktidarı sorgulayan, eleştiren yeri geldiğinde de yanlışı haberleştiren, hakikatin izini sürüp izleyicilerine aktaran televizyonların susturulması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla kısılmak istenen her ses, aslında kamuoyunun ve vatandaşlarımızın sesidir.”

Bu cezanın RTÜK tarihinde bir ilk olduğu vurgulanan açıklamada, “Böylesi ağır bir cezanın, aynı maddeden bir ceza daha almaları durumunda bu kanalların tamamen kapatılmalarının önünü açacağı da unutulmamalıdır.

Bugün gelinen noktada, RTÜK tamamen bağımsızlığını ve tarafsızlığını kaybetmiş, iktidar tarafından yönlendirilen ve anayasaya ve hukuka aykırı keyfi kararlar veren bir yapıya sahip hale gelmiştir.

Anayasaya sadakat yükümlülüğünü devlet başkanına sadakat olarak algılayan RTÜK Başkanının, “Cumhurbaşkanından gelen talimatları emir kabul edeceğini” ifade etmesi zaten gelmiş olduğumuz karanlık tablonun nedenini bizlere açıklamaktadır.”

Açıklamanın sonunda RTÜK’ün anayasaya sadakat ve tarafsızlık ilkelerine ve hukukun evrensel kriterlerine saygı göstermesi gerektiğinin işaret edilerek, “DEVA Partisi olarak, evrensel standartlarda basın özgürlüğüne, vatandaşlarımızın farklılıklarına ve değerlerine saygı duyan, her türlü düşüncenin özgürce ifade edilebildiği, hukukun üstünlüğünü tesis eden, özgürlükçü ve demokratik bir Türkiye için mücadele ediyoruz.”denildi.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir