DEVA Partili Yeneroğlu: Koronavirüs bahane edilerek Meclis yok sayılıyor

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, TBMM Genel Kurulunun çalışma gün sayısının haftada iki güne düşürülmek istenmesini,  koronavirüs salgını bahane edilerek TBMM’nin yok sayılması olduğunu belirtti.  Yeneroğlu, “Böylesi bir teklif, yasama yetkisinin asliliği ve devredilmezliği ilkelerine açıkça aykırıdır”dedi.  Meclis Genel Kurulu normal dönemlerde hafta üç gün çalışma yapıyor, duruma göre bu süre uzatılabiliyor.

Yeneroğlu, yaptığı açıklamada, iktidarın artık ülkeye hizmet etmek yerine; zaten tıkanmış olan bu ucube sistemi tam anlamıyla demokrasi ve özgürlükler karşıtı bir noktaya sürükleyerek, kötü yönetimin ve keyfiliğin konuşulmasından, denetlenmesinden ve hesap vermekten kaçındığını ifade etti.

Yasama yetkisi fiiliyatta zaten Cumhurbaşkanının elinde olduğuna işaret eden Yeneroğlu “Tüm denge ve denetleme mekanizmaları ortadan kaldırılmış ve meclisin rolü bilinçli olarak zayıflatılmıştır. Külliye’de hazırlanan kanun teklifleri, komisyonlarda ve Genel Kurul’da sağlıklı bir müzakere sürecine imkân verilmeden emri vaki olarak geçirilmektedir.

Temel haklarımız çoğu zaman tam metnine dahi ulaşılamayan genelgelerle, bazen de basın açıklamaları ve talimatlarla kısıtlanmakta; iktidar ortakları, bir kanuna bile ihtiyaç duymamaktadır”dedi.

Yeneroğlu, kendi menfaatine olacağını düşündüğü her türlü toplu organizasyonu, açılış veya mitingi yapmaktan geri durmayan iktidarın konu Meclisin faaliyetlerine, vatandaşa hizmet etmeye ve ekonomiyi düzeltmeye gelince virüs ile mücadeleyi bahane etmesi ahlaken ve vicdanen kabul edilemez olduğunu vurguladı. Yeneroğlu, “Millet iradesinin en geniş biçimde tezahür ettiği yegane kurum olan TBMM’nin çalışma gün sayısının azaltılması, kuvvetler ayrılığının daha fazla ezilmesi demektir”dedi.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir