DEVA Partili Çanakçı’ndan ekonomik program eleştirisi: Türkiye’nin bir çok alanda 10-15 yıl geriye gittiğinin belgesi

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, yeni açıklanan ekonomik programla Türkiye’nin kazanımlarının kaybedildiğini, 2023 hedeflerinin hükmünü yitirdiğini, bir çok alanda 10-15 yıl geriye gittiğini ortaya koyan bir belge olduğunu kaytetti.

DEVA Partisi Ekonomik ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakçı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ekonomik programda 2021-2023 dönemine ilişkin yapılan öngörülerin, gerçekçi olmadığı için geleceğe yönelik belirsizlikleri azalmadığını belirtti.

Çanakçı, açıklanan programın kimsenin yüzünü güldürmediğini belirterek, “Bu program kimsenin yüzünü güldürmüyor. İşçileri, işsizleri, yoksullaşanları, çiftçileri, esnafı rahatlatmıyor. İç ve dış yatırımcıların güvenini kazanacak tutarlı bir çerçeve sunmuyor. Çünkü gerçekçi değil”dedi.

Bu yıl için beklenen yüzde 0,3 büyüme tahmini beklentilerle örtüşmediğini ifade eden Çanakçı, “Hem kur şokunun, hem de kredilerdeki yavaşlamanın son çeyrekte ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceği bu programa yansıtılmıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Çanakçı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildikten sonra 2 milyon 791 bin kişinin işini kaybetmesine yol açan bir yönetim anlayışının önümüzdeki üç yılda 4 milyon yeni istihdam oluşturacağını söylemesi hiçbir şekilde güven vermediğini, geleceğe yönelik işsizlik tahminleri aşırı iyimser olduğunu kaydetti.

Çanakçı, büyüme ve cari açıkla ilgili tahminleri de tutarlı olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Hem büyümenin önümüzdeki yıl yüzde 5,8’e çıkacağını, hem de cari açığın milli gelire oranının yüzde 1,9’a düşeceğini aynı anda söylemek, tahmin ve hedeflerin tutarlılığına ilişkin soru işaretlerini güçlendiriyor.

Mevcut veriler bu yıl için cari işlemler açığının GSYİH’ya oranının yüzde 5 civarında olacağını gösterirken, cari işlemler açığının bu yıl yüzde 3,5 olacağını söylemek gerçekçi görünmüyor.”

Çanakçı, programda kamu bankalarına müdahale edilmeyeceğine ve piyasalara şeffaf olmayan müdahaleler için kamu bankalarının kullanılmayacağına ilişkin hiçbir taahhüttün yer almadığını belirterek, açıklamasına şöyle devam etti: “Son dönemde getirilen yasakçı, yasaklayıcı ve irrasyonel düzenlemelerin giderileceğine, bütçe birliği ve disiplininin yeniden tesis edileceğine ilişkin hiçbir taahhüt bulunmuyor.

Verimsiz kamu harcamalarının kontrol altına alınacağına, israfın önleneceğine dair tek bir somut adım atılmıyor.

Kamu Özel Sektör İşbirliği projelerinde şeffaflığın nasıl sağlanacağına, bu projelerin kamuya getirdiği yükün nasıl azaltılacağına ilişkin hiçbir ize rastlanmıyor.

Kamuoyu TÜİK’in yayınladığı istatistiklere şüpheyle yaklaşırken, bu şüpheler giderilemiyor.

Merkez Bankası bağımsızlığını garanti edecek hiçbir taahhütte bulunulmaması bir yana, Merkez Bankasına bir kere bile atıf yapılmıyor.

Uzun sözün kısası,

Bu program Türkiye’nin kazanımlarının kaybedildiğini, 2023 hedeflerinin hükmünü yitirdiğini, ülkemizin bırakın 2023 hedeflerine yaklaşmayı, bir çok alanda 10-15 yıl geriye gittiğini ortaya koyan bir belge olmuştur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir