Eski Hazine Müsteşarı Çanakcı: Merkez Bankası rezervi -20 milyar dolar

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve eski Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, Merkez Bankası’nın brüt rezervinin 93 milyar dolar olduğunu, yükümlülüklerin ve swapların çıkıldığında bu rakamın -20 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Çanakcı, Karar TV’de ekonomideki son gelişmeler ve döviz kurlarındaki yükselişin nedenlerini anlattı.Çanakcı, Türkiye’de cari işlemler açığının artmaya devam ettiğini, sermaye çıkışının tarihi rekor kırdığını, bankaların dış ödemeler için yurtdışında yüzde 75’i kadar borçlanmasının döviz kuru üzerinde baskı oluşturduğunu ifade etti. Çanakçı, Türkiye’de 13 milyar dolarlık bir sermaye çıkışı olduğunu ve bunun tarihi bir rekor olduğuna işaret etti.

Merkez Bankası’nın kasasında 93 milyar dolarlık brüt rezerv bulunduğunu, bu rakamdan yükümlülükler ve swaplar düşüldüğünde rezervin -20 milyar dolara düştüğünü kaydetti. Çanakçı, küresel likitidenin en yüksek seviyede olduğu, faiz en düşük seviyede bulunduğu, dolar endeksi 92’ye düştü bir dönemde Türk lirasının değer kazanması gerekir değer kaybettiğini vurguladı.

Türkiye ekonomisinin sorunlarının temelinde öngörülebilir ortamının kaybolmasının bulunduğunu kaydeden Çanakçı, hukukun üstünlüğü, ekonomideki kilit kurumların bağımsızlığı, kurumsal kapasitenin çöküşü, bütçe disiplinin korunmamasının öngörülebilirliği yok ettiğine işaret etti.

Çanakcı, Merkez Bankası’nın rezervindeki dövizin kura müdahale amacıyla kullanıldığını ve bunun istenen sonucu vermediğinin ortaya çıktığını vurguladı.

Çanakcı’nın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sorunlarının artmasına ve ağırlaşmasına yol açtığını kaydetti.

Çanakcı, kriz durumlarında uygulanacak tedbirler listesi çekmecede her zaman hazır olduğunu kaydetti. Çanakcı, kriz ortamından çıkılması için kurumsal kapasitesinin ve insan kaynağının doğru kullanılmasının önemli olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir