DEVA Partili Aydemir: Sütün fiyatı sabit kaldı, yemin fiyatı yüzde 45 arttı

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydemir, hayvancılık sektörünün yüzde 75 gibi en büyük girdi kalemi olan yem fiyatlarındaki artışın son bir yılda yüzde 45’e dayandığını, süt fiyatının ise sabit kaldığını açıkladı.

Aydemir, süt fiyatlarının enflasyon endişelerinden dolayı litresi 2,30 TL’de sabit tutulduğunu belirterek, 2020’nin son üç ayı için litresi 40 kuruş olarak saptanan destek priminin ne zaman ödeneceği belirsizliğini halen koruduğunu ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanlığını süt üreticilerine 2020 yılı prim desteğini ödemek üzere acilen bir takvim oluşturmaya çağıran Aydemir,” Günler üreticilerimizin emeği heba edilerek geçiyor. Yanlış para politikaları yüzünden oluşan enflasyonun faturası fedakar çiftçilerimize ödetiliyor. Teşvikleri, seçim takvimine göre belirleyen politikalardan derhal vazgeçilmelidir. Paramızın değer kaybetmesi, çiftçimizi zarara uğrattı”dedi.

Aydemir, hayvancılık sektörünün yüzde 75 gibi en büyük girdi kalemi olan yem fiyatlarındaki artış son bir yılda yüzde 45’e dayandığını, Türk Lirasının hızlı değer kaybı çiftçileri de zarara uğrattığını ifade etti.

Yanlış para ve maliye politikalarının paranın hızla değer kaybetmesine yol açtığına işaret eden Aydemir, “Büyük özveriyle ve neredeyse kâr etmeden üretime devam eden çiftçilerimiz, zarara uğramamak için çiğ süt fiyatlarının arttırılmasını bekliyor.”dedi.

 

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir