DEVA Partili Aydemir: Buğday ithalatında cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, tarım sektöründe ithalatı teşvik eden politikalara sen verilmesi gerektiğini belirtti. Aydemir, bu yıl cumhuriyet tarihinin rekoru kırılarak 5,7 milyon ton buğday ithal edildiğini kaydetti. 

Aydemir, yaptığı açıklamada, mevcut yönetimin, Türkiye’nin sahip olduğu üretim potansiyelini değerlendirmek yerine buğday, arpa ve mısır gibi stratejik öneme sahip ürünlerde ithalata yöneldiğini belirterek, “Gıda arzı ve güvenliği açısından sorun yaratan bu politikalar terk edilmeli ve tarım sektöründe ithalatı teşvik eden politikalara son verilmelidir.”dedi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan 3100 sayılı karar ile buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisi yıl sonuna kadar sıfırlandığını kaydeden Aydemir, “Bunun gerekçesi, pandemi nedeniyle tarım ürün fiyatlarının yükselme eğiliminde olması ve içeride fiyatların spekülatif olarak yükselmesinin önüne geçilmesi olarak açıklandı. Bu karar, üretim tahminlerinin doğru olmadığının ve bu yıl üretimin yetersiz kaldığının itirafıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Aydemir, bakanlık ve TMO’nun fiyat artışına müsaade edilmeyeceği, gerekirse piyasalara müdahale edileceği sözü havada kaldığına dikkat çekerek, şöyle devam etti: ” TMO’nun stoklarının yeterli olmaması nedeniyle piyasalara müdahale edilemeyeceği görülmüştür. Hasat devam ederken ithalat yapılmayacağı sözü de halen devam eden mısır ithalatı nedeniyle tutulmamıştır.

Bu şartlarda buğday, arpa ve mısır fiyatları iç piyasada kısa sürede kontrol edilebilse de, orta ve uzun vadede artış eğilimine devam edecektir. Çünkü kur fiyatlarındaki yükseliş, kamu stoklarının yetersizliği ve en önemlisi de piyasalardaki panik nedeniyle büyük olasılıkla artış eğilimine devam edecektir.”

Bu yılın ilk 8 ayında Cumhuriyet tarihinde rekoru kırılarak, 5,7 milyon ton buğday ithalatı yapıldığını ifade eden Aydemir, “Fakat dünya ticaretinde un ihracatında ilk sırada, makarna ihracatında ise İtalya’dan sonra ikinci sırada olmamıza rağmen bu alanda başta Irak, Suriye ve Orta Doğu pazarlarındaki sorunlar nedeniyle sektör çok zor şartlarda ihracat yapmaya çalışıyor.”dedi.

Aydemir, bakanlığın risk yönetimi yapmadığı için kriz yönetimi yaptığına dikkat çekerek, “Kriz olduktan sonra “ne yapacağız” diye düşünülüyor. Ayrıca Türkiye gümrük vergilerini sıfırlayarak, önemli gelir kaynaklarından birisinden vazgeçiyor.”ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir