“Demokrasi demek dalavereyle ipotekli ve icazetli partilerin grup kurmasının önünü açmak değildir”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Siyasi Partiler, Seçim Kanunu ve TBMM İç Tüzüğü’nün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle uyumlu hale getirilmesi gerektiğini belirterek, siyasi etik yasasının da çıkarılmasına ihtiyaç olduğunu kaydetti. Bahçeli, “Demokrasi demek dalavereyle ipotekli ve icazetli partilerin grup kurmalarının önünü açmak demek değildir.”

Parti genel merkezinde milletvekillerine konuşan Bahçeli, milletvekillerin hitap etti. Bahçeli, burada yaptığı konuşmasında gündeme yönelik mesajlar verdi.

Bahçeli, partilerinin Cumhur İttifakı’nın iki onurlu paydaşından birisi olduğuna işaret ederek. “Bu ahlaklı ve kutlu ittifak yapısı Türkiye’yi yükseltmeye ve yükselen değer yapmaya coşku ve heyecan içinde azmetmiş, söz vermiş, bu uğurda da gecesini gündüzüne katmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi Cumhur İttifakı’nın içinde yer alsa da, Gazi Meclis’te denge ve denetim işleviyle mevcut, muhalefet göreviyle mesuldür.”dedi.

PARLAMENTER SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ

Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin resmi ve siyasi olarak yönetim sistemimize girişi yaklaşık iki yılı bulduğuna dikkat çekerek, “Cumhuriyet tarihinin en büyük sistem reformu çok şükür kök salmış, maksat hasıl olmuştur.”dedi.

Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin halk tarafından benimsendiğini iddia ederek, “Güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmekten bahsedenler suya yazı yazan, ipe un seren, cüretleri cehaletlerinden doğan siyaset düşkünleridir. Türkiye eskiye dönmeyecektir. Zillete ömür ve omuz veren siyasi garabetlerin bunu anlayıp kabul etmesinde sayısız yarar vardır.”dedi.

İTTİFAK VE CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ STRATEJİK HEDEFLERİMİZ

Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisi’nin takip ettiği iki stratejik hedeften birisi Cumhur İttifakı’nın devamı, bir diğeri de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin dönemsel değil, bilakis daimi başarısı olduğunu ifade etti. Bahçeli, “Türkiye, çok partili siyasi hayatın değişik veçhelerinde yeşerip yaygınlaşan sistem tartışmalarını milli iradenin onayıyla noktalamıştır”dedi.

SİYASİ ETİK KANUNU ÇIKIŞI

Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu ve TBMM İç Tüzüğü’nü yeniden ele alarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle çelişmeyecek şekilde perçinleminin zaruret olduğunu vurguladı. Bahçeli, Siyasi Etik Kanununa ihtiyaç duyulduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Siyaseti yozlaştıran çarpık zihniyetlerin artan etik sorunları Türkiye’yi zora sokmakta, ayak bağı olmaktadır. Türk siyaseti kirlenirken, milli irade kösteklenmektedir. TBMM’de sipariş grup kuran ve kurduranlar, milletvekili borsasında alım satım yapanlar, milletin vermediği yetkiyi korsanca ve kurnazca kullanmaya heveslenenler, marjinal partilere belirli süreli ve belli amaçlara matuf milletvekili verip iş bitiminde tekrar iade alanlar Türkiye’nin imaj ve prestijini zedeleyen köhne ve kötürüm zihniyetlerden başkası değildir.

CHP bu gaflet ve rezalet kervanının başını çeken çıbanbaşıdır. Demokrasi demek dalavereyle ipotekli ve icazetli partilerin grup kurmalarının önünü açmak demek değildir. CHP, demokrasiyi zillet çamuruyla ziyan etmenin peşindedir. Türkiye’yi engellemenin arayış ve beklentisi içindedir. Nerede yalan varsa CHP oradadır. Nerede yanlış ve yıkım varsa CHP hemen dibindedir. Çünkü bu CHP zembereğinden boşalmış, balataları yakmıştır. Türkiye günbegün ağırlaşan bir CHP sorunu ile karşı karşıyadır.Siyasete bulaşmış zillet virüsü istikrarsızlığın ana kaynağıdır.”

ZEHİRLİ ATMOSFER OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Konuşmasında barolar tarafından yürüyüşü de eleştiren Bahçeli, “Kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşlarla ilgili kanuni düzenlemelerin henüz hazırlık safhasında olduğu biliniyorken, bazı baroların 19 Haziran’da Ankara istikametli başlattıkları kaos yürüyüşü, buna CHP-HDP-İP’in aleni desteği sorumsuzluktur. CHP’nin, HDP’nin ve bazı baroların peş peşe muhtelif gerekçelerle yollara dökülmesi zamanlama itibariyle melanet bir tertibin, melun bir tezgahın varlığına delalettir. Karanlık bir kampanya tedavüldedir. Zehirli bir atmosferin oluşması için adeta yarış söz konusudur.”şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir