Davutoğlu’nun gündeminde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de vardı. Bahçeli’den “Seçim krizlerinin, siyasi krizlerin ve ekonomik krizlerin başkahramanı” olarak bahseden Davutoğlu, 2001 krizini hatırlattı. Bahçeli ve ortaklarının krize sürüklediği ekonomiyi kurtarmak için Washington’dan iktisatçı ithal ettiklerini söyleyen Davutoğlu, “Türkiye geçmişte de çok mandacı gördü ama kendi ekonomisini yönetmek için bir tane memleket evladı bulamayıp Washington’dan iktisatçı ithal edeni ilk kez görmüştü. İşte bunların yerliliği de milliliği de bu kadardır” dedi.
BAHÇELİ ERDOĞAN’A ANLATSIN, “BİZ BATIRDIK, SİZ BATIRMAYIN” DESİN

Türkiye’nin yine ekonomik krizin içerisinde olduğunu belirten Davutoğlu, “İşte burada Sayın Bahçeli Sayın Erdoğan’a katkı verebilir. Kendisinden rica ediyoruz. Lütfen 2001 kriziyle ülkemizin yaşadığı felaketi Erdoğan’a ve ekonomi yönetimine anlatsın ve uyarsın. Bu işin artık bu ciddiyetsizliği kaldırmayacağını, daha önce kuralsızlığın, hukuksuzluğun ve yolsuzluğun ülkeyi nasıl bir felakete sürüklediği birinci ağızdan anlatsın. ‘Biz batırdık, siz batırmayın’ desin” dedi.

ÜLKENİN 95 MİLYAR REZERVİNİ NİYE ÇARÇUR ETTİNİZ?

Davutoğlu kur artışıyla ilgili Cumhurbaşkanı ve Hazine Bakanının açıklamalarını da eleştirdi, “Madem önemli olan Türk Lirasının rekabetçi olmasıydı, madem kur inebilen çıkabilen bir şeydi, neden ülkenin 95 milyar dolarlık rezervini sadece 2 yıl içinde kamu bankalarının üzerinden çarçur edip kura müdahale ettiniz? Neden döviz alımına vergi, teslimatına 1 gün gecikme getiren düzenlemeler yaptınız? Neden Bankacılık sisteminin Swap işlemlerini özkaynaklarıyla ilişkilendiren sınırlamalar getirdiniz? Neden bankalarımıza küresel piyasaya TL vermemeleri için sözlü yönlendirmelerde hatta tehditlerde bulundunuz?” diye sordu.

ALLAH AKIL, İZAN VERSİN

Bakan Albayrak’ın bir programda kur artışının etkisini soran gazeteciye “Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz mu var?” cevabı vermesiyle ilgili de Davutoğlu, “Bunlar saç baş yoldurturlar, Allah akıl ve izan versin size” dedi. Dolar kurundaki 10 kuruşluk artışın ülkeye ek 40 milyar TL yük getirdiğini belirten Davutoğlu, “Bu akıl iktidarın içine düştüğü ciddiyetsizlik ve liyakatsizlik krizinin ete kemiğe bürünmüş halidir” değerlendirmesinde bulundu.