Danıştay Ayasofya kararını 15 gün içinde açıklayacak

Danıştay’da Ayasofya’nın statüsü ile ilgili olarak görülen dava ertelendi. Kararın 15 gün içinde açıklanması bekleniyor.  

Danıştay Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan davayı görüştü. Duruşmaya Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği ve Cumhurbaşkanlığı taraf olarak katıldı.

Kararı bugün açıklaması beklenen Danıştay 10’uncu Dairesi, yarım saat süren duruşmayı erteledi. Danıştay’ın kararını 15 gün içinde açıklaması bekleniyor. Yasa gereğince Danıştay’ın aynı gün ya da 15 gün içerisinde kararını açıklaması gerekiyor.

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, 1934 tarihli Bakanlığı Kurulu kararındaki Mustafa Kemal Atatürk’e ait imzanın sahte olduğunu ileri sürmüş ve Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasını talep etmişti.

Ayasofya’nın önemi ve siyasi tartışmalar

Ayasofya, yüzyıllardır bir ibadet mekanı olmanın ötesinde sembolik bir anlam da taşıyor. “Kutsal Bilgelik” anlamına gelen eser, iki kez halk ayaklanmalarıyla yıkıldı. Günümüze kadar gelen yapı ise Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 532-537 yılları arasında inşa edildi. 916 yıllık kilise, 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u almasıyla camiye çevrildi. 481 yıl cami olarak kaldı. 24 Kasım 1934’te Atatürk’ün de imzasını taşıyan Bakanlar Kurulu kararıyla, 1 Şubat 1935’ten bu yana müze olarak kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir