“Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemine geçildiğinden beri hızla fakirleşiyoruz”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemine geçtiğimizden beri hızla fakirleştiğini, bu yıl sonu itibarıyla dolar cinsinden fert başına millî gelirin 2007 yılındaki seviyesinin de gerisine düşeceğini açıkladı.

DEVA’nın sosyal paylaşım adresinde ekonomideki açıklanan istatistiklerle ilgili değerlendirme yapıldı. Sosyal medya üzerinden paylaşılan değerlendirme şöyle:

“Türkiye yoksullaşmaya devam ediyor. TÜİK verilerine göre ekonomimiz yılın ikinci çeyreğinde %9.9 küçüldü. Bu küçülmeyle iş imkânları azalıyor, gelir kayıpları sürüyor, güven kayboluyor ve yatırım yapılamıyor. Bir önceki yıla göre toplam çalışma saatlerindeki azalış rakamları ile ekonomik küçülme rakamının örtüşmemesi, Yatırım malları üretimi ciddi oranda düşerken, makine yatırımlarının artması, Stok değişiminin büyümeye 4,5 puan civarında katkı yapması, açıklamaya muhtaç.

 

FAKİRLEŞMEYE DEVAM EDECEĞİZ
Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemine geçtiğimizden beri hızla fakirleşiyoruz. Bu yıl sonu itibarıyla dolar cinsinden fert başına millî gelirimiz 2007 yılındaki seviyesinin de gerisine düşecek.”
Kimse küçülme rakamını, gelişmiş demokratik ülkelerin şeffaf verileriyle kıyaslayarak başarı gibi sunmaya kalkmasın. Halkımız gerçeklikten uzak açıklamaları dinlemekten bıktı. Halk gelecekte sürdürülebilir ve kapsayıcı bir büyüme için akılcı politikaların uygulanmasını bekliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir