Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan vatandaşa: Tasarruflarınızı TL olarak değerlendirin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara tasarruflarını TL olarak değerlendirmeleri çağrısında bulundu. Erdoğan, ülkenin içinden geçtiği kritik dönemde vatandaşların dövizlerini TL’ye çevirerek mücadelelerine destek olmalarını istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlara tasarruflarını TL olarak değerlendirmeleri çağrısında bulundu. Erdoğan, “Ülkemizin içinden geçtiği bu kritik dönemde tüm vatandaşlarımızdan birikimlerini dövizden TL’ye çevirerek mücadelemize destek vermelerini bekliyorum “dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, tasarrufların Türk Lirası olarak değerlendirmesini teşvik ettiklerini belirterek, şunları söyledi. “Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarıyla ilgili faiz ve kar paylarındaki stopaj oranlarını düşürmüştük. Ayrıca son zamanlarda TL cinsi varlıklara olan güveni artırmak için kurumlarımız tarafından piyasa dostu adımlar atıldı. Kasım ayından itibaren sermaye girişlerinde artış, risk priminde düşüş ve TL’de değerlenme yaşandı. Ülkemizin içinden geçtiği bu kritik dönemde tüm vatandaşlarımızdan birikimlerini dövizden TL’ye çevirerek mücadelemize destek vermelerini bekliyorum. Önümüzdeki dönemde de uluslararası yatırımcıların TL cinsi varlıklara yönelik ilgisinin devam etmesini bekliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara dövizlerini bozdurma çağrısında bulunmuş ancak vatandaş yeterli ilgiyi göstermemişti. Erdoğan’ın döviz bozdurma çağrısı yaptığı dönemde vatandaşın bankadaki döviz mevduatı 137 milyar dolar iken şu an da ise 232 milyar dolara yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir