Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 defa AİHM’e başvuru yapmış

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin HDP’li Demirtaş için verdiği hükmü, “AİHM kararları bizi bağlamaz” şeklinde değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  daha önce kendisiyle ilgili üç kez AİHM’e başvurduğu ortaya çıktı. Erdoğan, 10 aylık hapis cezası, sicil kaydının temizlenmesi ve milletvekili seçilebilmek için AİHM’e başvuru yaptı.

AİHM Büyük Dairesi, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili hak ihlali kararı verdi ve derhal tahliyesini istedi. Kararı partisinin MKY toplantısında değerlinden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AİHM kararı bizi bağlamaz” dedi.

AİHM kararını uygulamakta direnen Erdoğan’ın geçmişte üç kez AİHM’e başvurduğu ortaya çıktı. Erdoğan, 1997 yılında Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından kendisine verilen 11 aylık hapis cezasının bozulması için AİHM’e başvuru yaptı.

Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi 21 Nisan 1998 tarihinde, Erdoğan’ın “halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek” suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl hapis ve 860 milyon TL para cezasına çarptırdı. Daha sonra sanığın mahkemedeki ve duruşmadaki iyi hali göz önüne alınarak cezası 10 ay hapis ve 177 milyon TL para cezasına indirildi.Yargıtay tarafından cezanın onanması sonrasında Erdoğan bu kararı AİHM’e götürdü.

Erdoğan, ikinci başvurusunu için adli sicil kaydının silinmesi için yaptı. Diyarbakır 4’no’lu Güvenlik Mahkemesi tarafından Erdoğan’ın kaydının silinmesine karar verdi. 8.Yargıtay Ceza Dairesi Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin kararını yok hükmünde kabul etti. Erdoğan, adli sicil kaydının silinmesi için AİHM’e başvurdu.

Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu’nun milletvekili olamayacağı yönündeki kararını da Eylül 2002’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmüştü. Erdoğan,  başvuruyla ilgili olarak, “Hukukumuzu son noktasına kadar arama hakkını kullanacağız. Bu, Tayyip Erdoğan’ın özgürlük veya demokrasi mücadelesi olmaktan çıkmıştır. Bu, milletimizin özgürlük mücadelesidir. Bu konuda hukukumuzu son noktasına kadar arama hakkını kullanacağız. Bu mücadeleden ülkem mesafe alarak çıkacaktır.” ifadesini kullanmıştı.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Erdoğan, 2003 yılında Başbakan olduktan sonra AİHM’e yaptığı bütün başvuruları geri çekti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir