“Çoklu baro” düzenlemesi TBMM’de kabul edildi

Türkiye’de baroların yapısını değiştirmeyi ve “çoklu baro” sistemi getirmeyi öngören 28 maddeli kanun teklifi dün gece Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile kabul edilerek yasalaştı.

AKP ve MHP’li vekiller tarafından hazırlanan “Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Adalet Komisyonu’nda değişiklik yapılmaksızın kabul edilmesinin ardından Genel Kurul’a sunulmuştu. Genel Kurul görüşmelerinde ise teklifin 7 ve 15’inci maddelerinde değişiklik yapıldı.

Teklifin 7’inci maddesindeki değişikliğe göre, avukatların mahkemelere, Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından belirlenen cübbeyle çıkacağı şeklindeki ifadeye staj dönemi de eklendi. 15’inci maddedeki değişikliğe göre ise 5 binden fazla avukat bulunan illerde, en az 2 bin avukatla yeni baro kurulurken, bu sayıların belirlenmesinde baroya kayıtlı avukatların yanı sıra, baroya kayıt yaptırmak zorunda olmayan kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüslerinde görev yapan avukatların da dahil edilmesi öngörülüyor.

TBMM’de kabul edilen yeni düzenlemenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmî Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ancak, yeni düzenlemeye karşı çıkan CHP, düzenlenmenin Resmi Gazete’de yayımlandığı gün yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapacağını duyurmuştu.

 

İLGİLİ HABER  Ankara Büyükşehir'in cenaze aracı filosu genişliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir