Çocuk istismarının övüldüğü AKİT TV’YE RTÜK koruması 

TELE 1 ve Halk TV ekranlarını karartan RTÜK, çocuğun istismarı suçunun alenen övüldüğü AKİT TV programını ise gündemine almaktan kaçınıyor. Şikâyetçi CHP’li Mahmut Tanal’a “İnceliyoruz” yazısı gönderildi. Daha önce de aynı gerekçeyle şikayet edilen A Haber için de RTÜK yine “inceliyoruz” demekle yetinmişti.

RTÜK, iktidar muhalifi televizyon kanallarına en ufak bir eleştiride dahi jet hızıyla ceza kesiyor. Son olarak Tele 1 ve Halk TV’ye programlarında kanuna aykırı ifadelerin kullanıldığı gerekçesiyle 5 gün geçici yayın durdurma cezası verildi.
Ebubekir Şahin’in başkanlığını yürüttüğü RTÜK, iktidar yandaşı yayın organlarındaki skandalları ise gündemine almaktan kaçınıyor. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın şikayetine rağmen Mayıs ayında pedofili içeren sözlerin sarf edildiği Akit TV’deki “Derin Kutu” isimli program henüz RTÜK’ün gündemine gelmedi. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, CHP’li Tanal’a gönderdiği bilgilendirme yazısında, “Akit TV tarafından 12.05.2020 tarihinde yayınlanan ‘Derin Kutu’ isimli programın yayınları, 6112 sayılı Kanun hükümleri uyarınca incelenmektedir” demekle yetindi.

Tanal’ın Twitter üzerindeki tepkisi, “TELE 1 ve Halk TV ekranlarını karartan RTÜK, yandaş kanallarla ilgili şikayetlerimiz için ise ‘incelenmektedir’ demekle yetiniyor. A Haber’den sonra 12-17 yaşındaki kız çocukları için mide bulandıran sözlerin sarf edildiği Akit TV için de benzer bilgilendirme yazısı geldi” şeklinde oldu.

AKİT TV’DE NE DENİLMİŞTİ?
RTÜK’ün incelemesini bitirmediği Akit TV’deki ‘Derin Kutu’ programında alenen çocukların cinsel istismarı fiili övülmüştü. 12 Mayıs 2020 tarihli programın konuğu Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven, 12-17 yaşındaki kız çocuklarının ‘mükemmel vücutları’ olduğunu savunarak, “İstediğiniz doktora sorun, bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş” ifadelerini kullanmıştı.

A HABER İÇİN DE “İNCELENMEKTEDİR” YAZISI GÖNDERİLMİŞTİ
RTÜK, üzerinden 3,5 ay geçmesine rağmen CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın A Haber’le ilgili şikayetini de sonuçlandırmamıştı. Şikayet dilekçesine ilişkin Tanal’ı bilgilendiren RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, A Haber’in Tanal’ı hedef gösteren provokatif yayını için “Prosedür çerçevesinde incelenmektedir” demekle yetinmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir