Cilt kanserine neden olan zararlı ışınların çoğu çocuklukta alınıyor

hilmi cevdet altınyazar
Prof. Dr. Hilmi Cevdet Altınyazar

Bir deri kanseri olan Melanom, genç yaşlarda görülen en tehlikeli kanserler arasında sayılıyor. Özellikle açık tenliler, bebekler, çocuklar risk altında. Özel 100. Yıl Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hilmi Cevdet Altınyazar, “Bebek, çocuk ve gençlerin güneşten korunmasına daha büyük özen göstermeliyiz. Unutmamalıyız ki hayat boyunca ultraviyole ışının çoğunluğu 18 yaş öncesinde alınmaktadır. Bu da 20’li ve 30’lu yaşlarda Melanom gelişimine neden olmaktadır.” dedi.

Melanom ciltteki bir ben üzerinde oluşabileceği gibi normal deride de oluşabiliyor. Prof. Dr. Hilmi Cevdet Altınyazar, ben görüntüsünün asimetrik ve kenarlarının düzensiz oluşunu ve çapının 5 milimetreden fazla olmasını riskler arasında sayıyor. Diğer riskler ise birden fazla renk içermesi (kahverengi, siyah, mavi, kırmızı) ve zamanla farklı karaktere bürünmesi mesela hızlı büyümesi, üzerinde yara oluşması. Bu tür değişimlerin Melanom’a dönüşüm bulgusu olabileceğini dile getiren Altınyazar, mutlaka dermatolog tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Erken tanının hayat kurtardığını vurgulayan, Prof. Dr. Altınyazar, “Açık ten, saç ve göz rengi olanlar, güneş ya da ultraviyole ışınlarına fazla maruz kalanlar ve kolay güneş yanığı gelişenler, özellikle çocukluk ya da ergenlik dönemlerinde aşırı güneş yanıkları geçirenler, ailesinde cilt kanseri öyküsü olanlar, çok sayıda ve değişik şekillerde benleri bulunanlar ile bağışıklık sistemi zayıf hastalar Melanom açısından risk altındadır.” Uyarısında bulundu.

Yaz aylarında güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerde yani saat 10:00 ile 15:00 arası güneşten korunmak gerektiğini hatırlatan Dermatoloji Uzmanı, alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı: “Güneşleniyorsak tüm vücudunuza, güneşlenmiyorsak vücudunuzun yüz ve el gibi güneş gören bölgeleri koruma faktörü en az 30 olan güneş koruyucular ile korumalıyız. Yüzdükten ya da terledikten sonra krem kullanımını tekrarlamalıyız. Mümkünse geniş şapka, geniş güneş gözlüğü ve uzun kollu giysiler tercih etmeliyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir