CHP’li Veli Ağbaba: 12 Eylül silahla yaptı, siz yargı eliyle yapıyorsunuz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de bugün bir darbe dönemi yaşandığını ve bu darbecinin isminin AKP olduğunu söyledi. Ağbaba, “Aslında baktığımızda siyasi tarihimizde en çok darbeyi yapan kurumun ismi AKP. Darbeyi bazen kararnameyle yaptınız, bazen kalkan ellerle yaptınız. 12 Eylül darbecileri silahla yaptı, siz yargı eliyle yapıyorsunuz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada AKP’nin geçmişten günümüze yaptığı zikzakları teker teker sıraladı.

“AKP Milletvekillerinin konuşmalarını dinleyince AKP’nin ne kadar ilginç bir parti olduğunu düşünmeden edemedim” diyen Ağbaba, şöyle devam etti: “Öyle ki ne zaman kime ne söyleyeceğini, kimi ne zaman ne yapacağını hiç bilemeyiz. Bakın, birkaç tane örnek vereceğim ben size. Öyle vekillersiniz ki bazen bir bakıyorsunuz birine ‘darbeci’ diyorsunuz, bazen aynı kişiyi kahraman yapıyorsunuz. Kimin ne zaman demokrasi kahramanı olacağını, vatansever olacağını; kimin ne zaman darbeci olacağını veya ne zaman terörist olacağını sayenizde bilemiyoruz.”

“DAVUTOĞLU’NU AYAKTA ALKIŞLIYORDUNUZ, ŞİMDİ SELAM VERMİYORSUNUZ”

AKP’nin tutarsız bir parti olduğunu söyleyen Ağbaba, “2015’te, 2016’da Ahmet Hoca dediğiniz Ahmet Davutoğlu’nu mecliste ayakta alkışlıyordunuz. Sonra adamı darbeyle görevden aldınız, selam vermez oldunuz. 12 Eylül 2010’a kadar devleti teslim ettiğiniz, önünde selam durduğunuz, gidip makamında ziyaret ettiğiniz, randevu almak için araya aracı koyduğunuz tırnak içinde ‘Fetullah hoca efendi hazretleri’nin Türkiye’yi ne hâle getirdiğini bir düşünün. Barış sürecini, çözüm sürecini hatırlayın. O zaman, MHP’ye neler söylediğinizi de bir hatırlayın, çok söyleyip de aranızı bozmak istemem ben sizin. Yine o zaman yere göğe sığdıramadığınız akil adamları hatırlıyor musunuz? Şimdi kapınızdan geçmiyorlar. Gazetecisi var, siyasetçisi var” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

“KILIÇDAROĞLU YENİKAPIYA GELSİN DİYE NELER YAPTINIZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki Yenikapı mitingine gidişine dair de konuşan Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Darbeden bir gün sonra 16 Temmuz günü, buraya biri geldi, siz de ayakta alkışladınız, şimdi ona darbeci diyorsunuz. Kim? Kemal Kılıçdaroğlu. Özgür Özel’i 15 Temmuz günü alnından öpüyordunuz, alkışlıyordunuz, buraya kürsüye çıktığı zaman elleriniz şişti alkışlamaktan. Şimdi aynı Özgür Özel’e darbeci diyorsunuz. Yine, bir örnek vereyim, Yenikapı’da miting yapıyorlar, ‘Aman Kemal Kılıçdaroğlu gelsin.’ Araya bakan mı girmedi, genel başkan yardımcıları mı girmedi, STK başkanları mı girmedi, sendika başkanları mı girmedi? Ne için? Kemal Kılıçdaroğlu’nu Yenikapı’da yanınızda tutmak için. Şimdi ne oldu? Allah aşkına Kemal Kılıçdaroğlu’na bu lafları söylerken hiç utanmıyor musunuz, hiç yüzünüz kızarmıyor mu?” şeklinde konuştu.

“GOFRETTEN DARBECİ ÜRETTİNİZ”

Veli Ağbaba, AKP’nin ‘her şeyden darbe ürettiğini’ savunarak, “O kadar ilginç bir partisiniz ki her şeyden bir darbe üretiyorsunuz. Hatırlar mısınız bilmiyorum ama bakın bir afiş göstereceğim. Burada ne yazıyor? ‘1 Nisan geliyor, hesaplaşma zamanı yaklaşıyor.’ Ne zaman? 2017. Ya bu gofretten darbeci ürettiniz, darbeci. Firma ne yaptı? Reklamı geri çekti, özür diledi. Kim yaptı? Trol ve troliçeler; onların içinde milletvekili var, siyasetçi var. Rıza Sarraf’a Amerika dava açtı, ne dediniz? ‘Siyasi bir darbe yapılıyor’ dediniz” ifadelerini kullandı.

“KADİR AĞABEY’İNİZ, MELİH AĞABEY’İNİZ NE OLDU?”

“Aslında baktığımızda siyasi tarihimizde en çok darbeyi yapan kurumun ismi AKP” Diyen Veli Ağbaba, konuşmasına şöyle devam etti: “Darbeyi bazen kararnameyle yaptınız, bazen kalkan ellerle yaptınız. Şimdi, Kenan Evren uyansa ve dese ki ‘Yahu bu bizim çocuklar beni geçti. Ben silahla, postalla yapıyordum; bunlar bazen kalkan parmaklarla, bazen kararnamelerle yapıyorlar.’ Örneğin 5 Mayıs 2016, yüzde 49,5 oy alan, sizi de listesinde milletvekili yapan Ahmet Davutoğlu’nu bir akşam bir sözle görevden aldınız. Darbe ne? Seçilmişlerin görev yapmasını önlemek. Başka örnek ister misiniz? Recep Özel’in de üyesi olduğu, kontrolünüz altına aldığınız YSK, 6 Mayısta İstanbulluların iradesine darbe yaptı. Başka örnek var mı? Yüzde 30’un yüzde 70’den büyük olduğunu siz öğrettiniz bu memlekete. Diyarbakır Bağlar’da yüzde 70 oy alan adaya mazbatayı vermediniz, yüzde 30 oy alan adaya mazbata verdiniz. Kadir Ağabey’e ne oldu? Bir de Melih Ağabey’iniz vardı, Melih Ağabey’iniz, o ne oldu? Bunların hepsini, alkışladığınız adamları bir günde görevden aldınız. İnsan düşünüyor, örneğin bunu CHP Grubundan biri yapsa yüzyıl sokağa çıkamayız. Mehmet Muş diyor ki, 1930’daki CHP İl Başkanlarını vali yaptı. Siz ne yaptınız? Valileri İl Başkanı yaptınız” dedi.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

“DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR, TÜRKİYE DE BİRDEN BÜYÜKTÜR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba konuşmasının devamında, “Biz diyoruz ki bir ‘20 Temmuz sivil darbe’ sürecini yaşıyoruz. Ne demek istiyorum? 12 Eylülden hiçbir farkı yok. 12 Eylül ne yaptı? Basını baskı altına aldı. Ne yaptı? Aydınları cezaevine attı. Ne yaptı? Siyasetçileri tutukladı. Onlar silahla yaptı, siz yargı eliyle yapıyorsunuz. Aynı korku iklimini yarattınız, aynı korku iklimiyle 16 Nisan referandumunu yaptınız. 12 Eylül ne yaptı? Darbe sürecinde korkutarak ne yaptı, bir referandum yaptı, yüzde 92. Siz ne yaptınız? OHAL ilân ederek bir darbe sürecinde referandum yaptınız. Yine bir darbe sürecinde 24 Haziran seçimlerini yaptınız. Kenan Evren’den bir farkınız var. Kenan Evren 5 kişiydi, siz 1 kişisiniz. Hani diyor ya ‘Dünya beşten büyüktür’ Türkiye de birden büyüktür. Hâlâ 1930’u konuşuyor. Ya, gel bugünü konuşalım, bugünü. Bugün bir darbe dönemi yaşanıyor ve bu darbecinin ismi de AKP” ifadelerini kullandı.

“AKP MYK’SININ TAMAMININ FETULLAH GÜLEN’İN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKTÜĞÜ FOTOĞRAFLAR VAR!”

Ağbaba konuşmasının ardından sataşma üzerine tekrar kürsüye çıkarak, “Siyasilerin kasetlerinin yönetmeni FETÖ, kameramanı FETÖ, senaristi FETÖ, yapımcısı AKP. Ne diyordun MHP’li vekillerin kaseti çıktığı zaman, Deniz Baykal’ın kaseti çıktığı zaman, yayınlandığı zaman, ne yapıyordun? Gözlüğü takmış izliyor, ‘Bu, özel değil; genel, genel…’ diyordu. Deniz Baykal, bu partinin hâlâ milletvekili. AKP eski Grup Başkan Vekili İlknur İnceöz türban takmıyor, başını bağlamıyor. Fetullah’ın huzuruna gidiyor, türban takıyor. Orası cami mi, mescit mi? Cahit Özkan, FETÖ’de avukatların sözcüsü değil miydi? Şimdi kimin sözcüsü? Cahit Özkan, Fetullah’ın sözcüsüydü. AKP’nin Danışma Kurulu üyelerinin, neredeyse MYK’sının tamamının Fetullah Gülen’in önünde diz çöktüğü fotoğraflar var! Bir tane CHP’li vekilin FETÖ’yle bir resmini bulamazsınız. Bunları hatırlatınca Utanıyor musunuz? Utanın!” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

“O ŞEHİTLERİN KANINDA SİZİN ELİNİZ VAR”

“15 Temmuz darbesini kim yaptı? ‘FETÖ’ yaptı. Ergenekon’da, Balyoz’da, askerî casuslukta o komutanları cezaevine kim attı. Siz attınız. AKP attı” ifadeleriyle konuşmasını sürdüren Ağbaba, “Savcısı kim? Recep Tayyip Erdoğan! ‘Ben, Balyoz savcısıyım’ diyordu. Yurtsever, Atatürkçü subayları cezaevine attınız, yerine general yaptığınız, paşa yaptığınız insanlar 15 Temmuzda burayı bombaladı. Ne diyor Davutoğlu? ‘MİT müsteşarı ile Mehmet Dişli’nin ihracını istedik, emekliliğini istedik, kabul etmediler.’ Meclisi kim bombaladı? Mehmet Dişli. Meclise atılan bombada sizin ortaklığınız var. O şehitlerin kanında sizin eliniz var” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir