CHP’li Hakverdi: Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hissisini kaça sattınız?

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hissesinin Katar yatırım fonuna kaç satıldığını sordu.

Hakverdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması için verdiği soru önergesinde, Katar’a satılan Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hissesinin ne kadara satıldığını ve ödeme şartlarını sordu. Önergesinde Borsa İstanbul’da İşlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri 1 trilyon 99 milyar liraya ulaşıyor diyen Hakverdi, “Şeffaflıktan ve denetimden uzak Varlık Fonu’na ait şirketlerin hangi kriterlerle kime nasıl satıldığı bilinmiyor. Milli servetimizin bu şekilde harcanması kabul edilemez” dedi.

Hakverdi, Varlık Fonu’nda ne yapıldığının bilinmemesi ve kamuoyuna yansımaması için bir çok özel yasanın çıkarıldığını belirterek, “Örneğin, millete ait şirketlerde ne olduğunu, millet adına denetleyen Sayıştay, Varlık Fonu’nda devre dışı bırakıldı. Sayıştay, Varlık Fonu’nu hiçbir şekilde denetleyemiyor. Kamu zararı açısından rapor düzenleyemiyor! Sayıştay yasası bu özel düzenleme için değiştirildi. Fon, Kamu İhale Yasası kapsamından da çıkarıldı. Sayıştay fona devredilen bazı şirketlerde inceleme yapabiliyor. O şirketlerin alt şirketlerinde ise hiçbir şekilde denetleme yapamıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin en değerli şirketlerinin Varlık Fonu’na devredildikten sonra zarar etmeye başladığına işaret eden Hakverdi, şöyle devam etti: “Özellikle 2003 yılından beri Katar devleti ve sermayesi ülkemizle yakından ilgileniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Katar tarafından hediye edilen uçaktan, Tank Palet Fabrikası’nın satışına ve Kanal İstanbul güzergâhındaki arsaların Katar Emirinin annesine satışına kadar birçok parasal ilişki bu ilgi ve alakanın boyutlarını ortaya seriyor. Ülke adeta Erdoğan ve Katar emirinin ailesi tarafından aile şirketi gibi yönetiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir