CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK’in 13,2 olarak açıkladığı işsizlik orana iş bulma umudunu yitirenler, mevsimlik ve geçici çalışanlar eklendiğinde geniş tanımlı gerçek işsizlik oranı yüzde 27,7 olduğunu iddia etti.

Erdoğdu, yaptığı yazılı açıklama ile TUİK tarafından açıklanan mart ayı işsizlik rakamlarını değerlendirdi. Erdoğdu,  Türkiye’de çalışma çağındaki nüfusun son bir yılda 1 milyon 66 bin kişi arttığını, bu artışın işgücüne de yansıması beklenirken tam tersi işgücünün 2 milyon 235 bin azaldığına işaret ederek,  toplamda 3 milyon 301 bin kişi TÜİK’in istatistiklerine yansımamış vaziyette olduğunu kaydetti.

Erdoğdu’nun açıklamasına göre çalışma çağındaki nüfus bir önceki aya göre 110 bin kişi daha artarak 62 milyon 198 bine yükseldiğine dikkat çekerek, açıklamasına şöyle devam etti: “Yeni gelen 110 bin kişi istihdama dahil olmadığı gibi mevcut işgücünden bir önceki aya göre 878 bin kişinin de azaldı. Ancak TÜİK ‘rakamlarla sihirbazlık yaparak işsiz sayısındaki artışı’ gizledi. İŞKUR, işsizlik ödeneğinin 2 katına çıktığını açıklarken, istihdam edilenlerin sayısı azalmışken işsizlik nasıl azalır? Aynı anda hem işsizliği hem istihdamı aynı anda düşürme başarısı gösteren AKP iktidarı, kağıt üzerinde mucizeler yaratmaya devam ediyor.”dedi.

TÜİK’teki atamaları hatırlatan Erdoğdu, “TÜİK ‘e atanan yeni başkan göreve hızlı başladı. Başına Emine Erdoğan’ın özel kalem müdürünün eşinin atandığı TÜİK’in rakamları bu kadar çarpıtarak halk alay etmeye hakkı yok. Gerçek rakamların sürekli gizlenmesi artık bu iktidarın yönetim şekli oldu. Bu kadarı gerçekten fazla, yeter artık” diye konuştu.