CHP’li Erbay: Gelecek yıllarda narenciyeye hasret kalabiliriz

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Mayıs ayında mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının Ege ve Akdeniz bölgesinde narenciye üretimini olumsuz etkilediğini belirtti. Erbay, “Narenciye rekoltesinde yüzde 90’a varan bir düşüş yaşanabilir. Gelecek senelerde limon, portakal ve mandalina kıtlığı çekebiliriz. Acil tedbirler alınmalı ve narenciye üreticisine her türlü destek sağlanmalıdır” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut ve Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel’le TBMM’de düzenlediği basın açıklamasıyla narenciye üreticilerinin yaşadığı sorunları gündeme getirdi.

CHP’li Erbay, narenciyenin iç pazar tüketimi açısından ve ülke ekonomisi için önemli bir ihracat kalemi olduğunu ifade ederek, “Ülkemizde geçtiğimiz yıl yaklaşık beş milyon ton narenciye üretilmiştir. Ancak zamansız sıcaklık artışının ardından şiddetli esen poyraz, çiçekten meyveye dönen limon, portakal ve mandalina meyvelerinin dökülmesine neden olmuştur.  Bu nedenle gelecek yıllarda üretimde önemli bir düşüş olacağı görülüyor. Yüzde 90’a yakın bir rekolte kaybı söz konusudur. Her zaman birçok pazarda ve markette kolaylıkla bulabildiğimiz narenciye ürünlerini maalesef gelecek yıllarda bu kadar kolay bulamayacağız” ifadelerini kullandı.

“ÇÖL SICAKLARI BÜYÜK ZARAR VERDİ”

Erbay, Mayıs ayında Muğla tarihinde görülmemiş çöl sıcakları nedeniyle, hava sıcaklığının 47 dereceye kadar çıktığını hatırlatarak, “Mevsim normallerinin üzerindeki çöl sıcakları narenciye üretimini olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz yıl Muğla’da Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye ve Seydikemer’de yaklaşık 400 bin ton narenciye ve 100 bin tona yakın da nar üretilmişti. Ancak yaşadığımız bu doğal afet nedeniyle narenciyede bu sene yaklaşık yüzde 70 ile 90 arası bir kayıp söz konusudur” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir