CHP’li Ensar Aytekin: Pandeminin yayılmasının tek sebebi tüccar bakanlardır

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Koronavirüs pandemisine ilişkin Sağlık, Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlarını eleştirdi. Aytekin, üç ayrı sektör temsilcisinin Bakan yapılmasının sonucunda, tüccar mantığıyla pandemiye bakıldığını ve bu yüzden vaka sayılarının arttığını savunarak, “Bakanlar halkı değil sektörlerini düşündü” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, koronavirüs salgınının aynı zamanda sektör temsilcisi olan ‘tüccar bakanlar’ yüzünden yayıldığını savunarak, “Türkiye’de salgın kontrol edilmeden 1 Haziran’da ilan edilen yeni normal, ülkemiz için kötü senaryonun başlangıcı olmuştur. Bugün ise o övgüler düzülen Sağlık Bakanı gitmiş, yerine adeta TÜİK başkanı gibi açıkladığı hiçbir veriye itimat duyulmayan hastane sahibi bakan gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“BAKANLAR VATANDAŞI DEĞİL ŞİRKETLERİNİ DÜŞÜNDÜ”

Salgınla mücadele sektörel baskıların öne çıktığını kaydeden Aytekin, “Salgınla mücadele için kurulan Bilim Kurulunun her önerisi reddedilmiş, tamamen sektörel baskılar ortaya çıkmış ve nihayetinde iktidarın göbekten bağlı olduğu sektörlerin dediği olmuştur. Bir yandan Sağlık Bakanı yurttaşlara aynı içerikteki söylemleri turkuaz bir görsel eşliğinde çevirip çevirip sunmuş ve sektörel kârını yükseltmiştir. 1 Haziran konusunda serbestliği talep eden otel ve tur operatörü sahibi Kültür ve Turizm Bakanı kendini sektörün kârını korumaya adamış, insanların can güvenliğini hiçe saymış, herkesi tatile çıkmaya davet edip, kendi otellerinden fotoğraflarla ‘örnek pandemi tedbirli tatil’ konsepti geliştirmiştir. Sonucunda ise sektörün Bakanla rekabet edemeyecek seviyedeki işletmeleri zarar etmemek için tedbirleri azaltmak zorunda kalmış ve vaka sayısı pik yapmaya başlamıştır. Şimdi ise bir diğer tüccar olan Milli Eğitim Bakanı çıkıp okulları yüz yüze açmaktan bahsetmektedir. O da örnek okul olarak, kendisinin yıllarca emek verdiği okuldan bir sınıf görüntüsüyle halkın gözünü boyamaya çalışmaktadır. Pandeminin yayılmasının tek sebebi tüccar bakanlardır” değerlendirmesinde bulundu.

“ÜÇ SEKTÖR BAKANI, PANDEMİNİN YAYILMASININ YEGÂNE SEBEBİDİR”

Gelinen noktada üç sektör bakanının pandeminin yayılmasının ‘yegâne sebebi’ olduğunu belirten CHP’li Ensar Aytekin, “Geldiğimiz noktada üç sektör bakanı, bu ülkedeki pandeminin yayılmasının yegâne sebebidir. Tulum içerisinde terlemesine rağmen canla başla çalışan ve corona sebebiyle can veren hekimlerin sorumluluğu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dadır. Turizm bölgesinde gittiği tatilde virüsü kapan vatandaşın sorumluluğu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dadır. Ve ‘okulları açalım yoksa batacağız’ diyen Ziya Selçuk, okullarda ortaya çıkacak salgının sorumlusu olacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir