CHP’li Böke: TÜİK sepetindeki 418 ürünün 314’ünün fiyatı artmış, enflasyon artmamış

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, ekonomik verilerin gerçekleri ölçmesi gerektiğini ifade ederek, “TÜİK sepetindeki 418 ürünün 314’ünün fiyatı artmış, ama enflasyon artmamış. TL ciddi değer kaybetmiş, ama enflasyon artmamış”dedi.

CHP’nin ekonomist kökenli isimlerinden Böke, TUİK tarafından açıklanan eylül ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.  “Ekonomi için güven şart. Güveni yıkarsanız altından kalkamazsınız” diyen Böke, “Veriler gerçekleri ölçmeli; verilerle gerçekler arasında uçurum açılınca güven yıkılır. TÜİK sepetindeki 418 ürünün 314’ünün fiyatı artmış, ama enflasyon artmamış. TL ciddi değer kaybetmiş, ama enflasyon artmamış”dedi.

Böke, TÜİK tarafından yıllık enflasyonun yüzde 11,75 olarak açıkladığını hatırlatarak, “Pandemiyle ağır gelir kayıpları var, zorunlu harcamalar değişiyor. TÜİK bile bu zorunlu harcamaların enflasyonun her şeyden daha yüksek olduğunu saklayamıyor. Ulaştırma enflasyonu yüzde 13, gıda enflasyonu yüzde 15, sağlık enflasyonu yüzde 15…”dedi.

Krizi değil algıyı yönetmenin halka maliyeti çok yüksek olduğunu vurgulayan Böke, “Dövizi 7 TL’nin altında tutmak için 100 milyar doları aşan döviz rezervi heba edildi, kur da yükseldi rezervimiz de eridi gitti. Enflasyonu iktidarın algı yönetmek için “beğendiği” yerde tutmanın maliyeti daha da büyük.

Güven için reçete belli. Şahısların yerine kurumları, keyfiliğin yerine kural ve hukuku, ahbap-çavuş ilişkileri yerine liyakati, Saray rejiminin yerine milletin egemenliğini koyacak güçlendirilmiş parlamenter demokrasiyi var edeceğiz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir