CHP’li Ağbaba’dan en düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesine yükseltilsin teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, emekli maaşlarının artırılmasıyla ilgili TBMM’ye bir kanun teklifi sundu. Teklif kabul edilip yasalaşırsa, en düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesine yani şu anki rakamla 2.825 TL’ye yükseltilecek.

EMEKLİLER EVDE ÖLÜME TERK EDİLDİ

Covid-19’dan en çok etkilenen kesimler arasında gelen yaşlı nüfus ve emeklilerin yer aldığını belirten Ağbaba, “Bir yandan Covid-19 yüksek risk grubunda olmaları, bir yandan da düşük  gelirleri nedeniyle en kırılgan toplumsal gruplardan birini emekliler oluşturmaktadır. Hastalığa yakalanmamak için dengeli beslenmeleri gereken belli yaş grubundaki insanlar, gelir düşüklüğü nedeniyle dengeli beslenmeyi bırakın açlıkla mücadele edecek durumdadır. Evden çıkmayın denilen yaşlıların bu gidişle evden sadece ölüsü çıkacak.”

Emeklilerin sadece gıda harcamaları değil, barınma, ısınma, elektrik, su gibi sabit giderlerini dahi ödemekte zorlandığını belirten Ağbaba, şöyle devam etti: “Enflasyonun açıklanmasını bekliyoruz. Bakalım emekli aylıklarına ne kadar zam yapacaklar. En az asgari ücrete eşitleyecek bir zam düşünülmeli. Emekli aylıklarına geçen yıl yapılan zam, enflasyondaki hızlı yükselişi karşılamadığı gibi eriyip neredeyse yok olma seviyesine gelmiştir. Son bir yıl içinde TÜİK’in açıkladığı madde sepetine göre mercimeğin fiyatı yüzde 59, yumurtanın fiyatı %76, Ayçiçek yağının fiyatı %34,kuru fasulyenin fiyatı yüzde 35, makarnanın fiyatında yüzde 19 artmış. Gıda fiyatları böyle  artarken enflasyonu pinpon topundan hesaplıyorlar. Hepimizle dalga geçiyorlar!!” 

EMEKLİLER VİRÜSTEN ÖLMEZSE AÇLIKTAN ÖLECEK!

Aynı şekilde döviz artışından direkt etkilenen doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarındaki %100’e yakın artış da emeklileri etkilemektedir. Sadece pandemiden değil gitgide derinleşen ekonomik krizden de en çok payını alan ve etkilenen kesim emekliler olmuştur. Emekli aylıklarının çok düşük seviyede olduğu ülkemizde, asgari ücret alan çalışanlar yaşam savaşı verirken, emeklilerin hemen hepsi yoksulluk seviyesinin altında yaşamını sürdürmektedir. Bu gidişle virüsten ölmeyen emekliler de  açlıktan ölecek.“ dedi.

DUL YETİM MAAŞLARI DA ARTIRILMALI.

Emeklileri de kapsayan temelden bir sosyal güvenlik reformu yapılması gerektiğini belirten Ağbaba, ancak acil bir tedbir olarak en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesinin gerektiğini belirtmiştir. Teklifinde, emekli aylıklarına göre hesaplanan dul ve yetim haksahibi aylıklarının da bu oranda artırılmasını öngören Ağbaba, pandemi sürecinde emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara bir nebze olsun çare olabilecek bu adımın bir an önce atılması gerektiğini ifade etmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir