CHP’li Ağbaba Bakan Varank’a sordu: 583 fabrika açtıysanız neredeler?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’ye sunduğu soru önergelerinde Sanayi Bakanı Mutafa Varank’a yılın ilk 6 ayında açıldığı açıklanan 583 fabrikayı sordu. Ağbaba, “‘Sanayide işler yolunda gidiyor’ algısı yaratmaya çalışmak halkı yanıltmaktır” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’ye sunduğu soru önergelerinde Sanayi Bakanı Mutafa Varank’a yılın ilk 6 ayında açıldığı açıklanan 583 fabrikayı sordu. Açılan yeni fabrikalara rağmen sanayideki istihdamın düştüğünü belirten Ağbaba, “Aralık 2019’da sanayide istihdam 5 milyon 699 bindi. Bu sayı Mart ayı iş gücü verilerine göre 5 milyon 508 bine geriledi. 583 yeni fabrika açılmasına rağmen sanayi istihdamında 191 bin düşüş yaşanıyor. Aralık 2019’da %77 olan kapasite kullanım oranı Haziran 2020 itibariyle %66’ya kadar düştü. Bu dönemde kapanan fabrika sayısının da açıklanması gerekiyor. Şirketler borç batağında debelenirken, işsiz sayısı her geçen gün hızla artarken, ‘Sanayide işler yolunda gidiyor’ algısı yaratmaya çalışmak halkı yanıltmaktır” ifadelerini kullandı.
Veli Ağbaba, TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirdiği konuşmasında, ‘Salgın döneminde hizmete aldığımız hastaneler, barajlar, sulama tesisleri, millet bahçeleri, ulaşım yatırımları gibi eserler, ‘durmak yok yola devam’ sözümüzü ete kemiğe büründürdü. Bu yılın ilk 5 ayında Organize Sanayi Bölgelerimizde 520 yeni fabrikanın faaliyete geçmesi dahi başlı başına bir iftihar vesilesidir’ ifadelerini kullanmıştır. Sanayi Bakanı Mustafa Varank ise 4 Temmuz’da ‘ilk 6 ayda 583 fabrika açtık’ demiştir. Yılın ilk 5 ve 6 ayında bu kadar fabrika açtıklarını söylemelerine rağmen sanayide istihdam sürekli olarak düşmektedir. TÜİK verilerine göre Aralık 2019 sanayide istihdam 5 milyon 699 bin. Bu sayı Mart ayı iş gücü verilerine göre 5 milyon 508 bine gerilemiştir” dedi.

“BU FABRİKALAR HANGİ İL VE İLÇELERDE KURULMUŞTUR?”
Ağbaba’nın Bakan Varank’a yönelttiği sorular şöyle:
1- Kurulan bu fabrikaların tam listesi nedir?
2- Bu fabrikalar hangi il ve ilçelerde kurulmuştur?
3- Fabrikalar hangi sektörlerde üretim yapmaktadır?
4- Fabrikaların kaç tanesi kamuya kaçı özel sektöre aittir?
5- Son 30 senede yıllık bazda Türkiye’de kurulan fabrika sayısı nedir?
6- Bu fabrikalarda kaç kişi istihdam edilmektedir?
7- 2020 yılının ilk 6 ayında kapanan fabrika sayısı kaçtır?
8- 2020 yılının ilk 6 ayında sanayi istihdamda yaşanan 191 bin kişilik düşüşün sebebi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir