CHP’li Ağbaba: 130 bin kahvehane esnafı evine etmek götüremiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Covid-19 salgını kapsamında alınan tedbirlerle kapatılan kahvehanelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Ağbaba, iktidarın AVM’leri kapatmadan çay ocaklarını kapattığını belirtti.

Ağbabaca, kahvehane esnafı koronavirüsün Türkiye görülmeye başladığı tarihten beri yaklaşık 9 aydır evine ekmek götüremdiğini belirterek, “Kahvehaneler fiili olarak kapalı ama SGK primi, stopaj vergisi, çevre vergilerini ödemek zorunda kalıyor. Kirasını ödeyemeyen, faturalarını karşılayamayan, çalışanına maaş veremeyen kahvehaneler var. Türkiye tüm Avrupa’da yeni vaka sayısında birinci konumdayken iktidar insanların toplu olarak bulunduğu alanlarda salgınla mücadele etmek yerine kahvehanelere, TEKEL bayilerine yönelik kararlar alıyor. Son kısıtlama kararları ideolojik saplantılarla alınmıştır. Toplu taşıma, toplu etkinlikler ve işyerleri gibi alanlarda etkili tedbirler almadan zaten müşterisi olmayan kahvehaneleri kapatmanın hiçbir bilimsel açıklaması olamaz.”dedi.

Kahvehanelerin kapanmasıyla sadece kahvehane işleten ve burada çalışanlarının cezalandırılmadığına işaret eden Ağbaba, şöyle devam etti: “Kahvehaneler sadece kahvehane sahiplerini ilgilendiren bir şey değildir. Kahvehaneler aynı zamanda devletin birçok işini yapar. Örneğin kahvehaneler iş ve işçi bulma kurumudur. Sıvacısı, boyacısı, günlük iş yapan işçisini insanlar çay ocağı veya kahvehanelerde bulunur. Burada cezalandırılan sadece kahvehane esnafı veya çalışanı değil, günlük evine ekmek götürmek zorunda olan inşaat amelesi de, boyacısı da, günlük çalışan yevmiyeciler de cezalandırılıyor.”

‘ESNAF DESTEK VERİLMELİ’

AVM’ler kapatılmadan çay ocağını kapatarak salgınla mücadele edildiğini ifade eden Ağbaba, “AVM’leri kapatmadan gelip çay ocağını kapatarak salgınla mücadele edilmez. Güçleri sadece küçük esnafa yetiyor. Kapatma gerekiyor ama hem esnafa, hem çalışana gelir desteği vermek lazım.”dedi.

Esnafa destek verilmesini isteyen Ağbaba, şöyle devam etti: “Biz esnafların borçlarının faizsiz ertelenmesini talep ediyoruz. Biz bununla ilgili kanun teklifi verdik. Son kararnameyle 383 bin işyeri kapatıldı, 2 milyonu aşkın çalışan açlığa mahkûm edildi. Biz esnaf ve buralarda çalışanlar için ‘koruma paketi’ açıkladık. Kapatma sonrası yüzde 30 gelir kaybı yaşayan esnaflara 2500 TL karşılıksız para verilsin. Günlük cirosundan yüzde 30 ile yüzde 50 arası kayba uğrayan esnafa aylık 3000 TL ve günlük cirosundan yüzde 50 ve üzeri kayba uğrayan esnafa aylık 3500 TL gelir koruma güvencesi getirilmelidir. Faiz için 3 yılda toplam 602 milyar 226 milyon TL harcayan devlet, bu parayı yandaş çetelere değil, esnafa versin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir