CHP Büyükşehir Meclis Üyesi Şahin: İnsan sağlığıyla oynayanlar bu durumu Ankara halkına açıklamalıdırlar

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Çevre Mühendisi Cem Şahin, AKP ve MHP meclis üyelerinin oylarıyla, Tatlar Arıtma Tesisinin revizyonu ve 13 ilçede bulunan tarihi asbestli boruların değiştirilmesi için ASKİ’nin kredi kullanma (360 milyon TL) talebinin reddedilmesine bir tepki gösterdi, “İnsan sağlığıyla oynayanlar bu durumu Ankara halkına açıklamalıdırlar” ifadesini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP ve MHP meclis üyelerinin oylarıyla, Tatlar Arıtma Tesisinin revizyonu ve 13 ilçede bulunan tarihi asbestli boruların değiştirilmesi için ASKİ’nin kredi kullanma (360 milyon TL) talebinin reddedilmesine bir tepki de CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Cem Şahin’den geldi. Yazılı bir açıklama yapan Çevre Mühendisi Şahin, “Halk sağlığı açısından hayati önem taşıyan temiz su, Ankaralıların ve tüm insanlığın hakkıdır” dedi.

“ANKARA HALKINA AÇIKLASINLAR”

“İnsan sağlığıyla oynayanlar bu durumu Ankara halkına açıklamalıdırlar” diyen Şahin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Halk sağlığı açısından hayati önem taşıyan temiz su, Ankaralıların ve tüm insanlığın hakkıdır. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde temiz su sağlamak adına, asbestli boruların değiştirilmesi için kredi alınmasına onay vermeyen belediye meclis üyeleri, bunu hangi mantıkla yaptıklarını Ankara halkına açıklamakla yükümlüdürler.”

“TATLAR TESİSİ YILLARDIR ZEHİR SAÇIYOR”

“Tatlar atıksu arıtma tesisi yıllardır zehir saçıyor, fakat AKP VE MHP Grubu’nun umurunda değil!” diyen CHP Meclis Üyesi Cem Şahin, ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık sorunları yaşanabileceği uyarısında bulundu. Şahin, “Arıtma tesisi revizyonunun yapılmamasından dolayı Ankara Çayı ve Sakarya Nehri’nin sulama kaynağı olarak yetersiz kalması durumunda sağlıklı gıda yetiştirilemeyecektir. Ankaralıların temiz su içme hakkını ve sağlıklı çevrede yaşama hakkını gasp eden AKP ve MHP meclis üyeleri sözde siyaset uğruna Ankara halkının sağlığını hiçe saymaktadırlar. Kentin altyapısı o kentte yaşayan tüm vatandaşın yararı içindir” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU

Polatlı ilçesinin asbestli borularının değiştirilmesi ve Tatlar Arıtma Tesisinin iyileştirilmesi için ASKİ’nin 360 milyon lira kredi kullanma talebini içeren komisyon raporu, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedilmişti. Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Bunun bir sorumluluğu olacak elbette. Ankara halkı bizi yetkilendirmiş, bize Ankara’yı emanet etmiş, en iyi şekilde yönetmemizi istiyor” demişti. Yavaş’ın gerildiği konulardan biri de belediyenin daha fazla sosyal yardım yapabilmesi için bütçenin %10’u oranında borçlanması teklifinin AKP ve MHP Grubunun önergesiyle 100 milyon TL ile sınırlandırılması oldu. Yavaş, “Allah size muhtaç etmesin. Bu kadar acil konu ertelenmemeliydi” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir