DEVA: “Bu yıla mahsus adli yıl tatili kaldırılmalı”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), yargısal faaliyetlerin 15 Haziran tarihine kadar ertelenmesi yönündeki kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini gerektiğini belirterek, bu yıla mahsus olarak adli yıl tatilinin kaldırılmasını istedi.

Açıklamada, yargısal faaliyetlerin 15 Haziran’a kadar ertelenmesinin öncelikle tutuklu ve acil işler dışında tüm yargılama faaliyetlerinin, icra işlemlerinin ve kamu davalarının açılmasının 45 gün daha ertelenmesinin, Türkiye’de hem iş yükü hem de adalet ve hak arama yönünden zaten sorunlu olan yargıya ilişkin aksaklıkların daha da derinleşmesine yol açacağı uyarısında bulundu.

DEVA’dan yapılan açıklamada, yargısal faaliyetlerin ertelenmesi yönünde alınan kararla, barolara kayıtlı 130 bin civarında avukat, avukatlara bağlı olarak çalışan icra takip elemanı ve onlar bünyesinde çalışan 100 binlerce insan mağdur edildiği kaydedildi. Yargılamalara ve duruşmalara ilişkin erteleme tedbiri yerine alternatif tedbirler getirilmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, icra takibi ve işlemlerinde icra dairelerine gitmeden UYAP üzerinden yapılabilecek her türlü işlem serbest bırakılması gerektiğine işaret edildi.

Açıklamada, adli tatilin yasal bir düzenlemeyle bu seneye mahsus olarak kaldırılabileceği, bu sayede vatandaşların hak aramalarının ve adalete erişiminin gecikmesinin önüne geçilmiş olacağı vurgulandı.

Açıklamada, stajer avukatlara karşılıksız ücret ödenmesi, avukatlara ise asgari gelir desteği, kira ve personel giderlerinin ödenmesi istendi. Bu düzenlemelerin vakit kaybedilmeden yapılmasının Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 5. maddesinde düzenlenen devletin “insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlama” yükümlülüğünün bir gereği olduğuna dikkat çekildi.

İLGİLİ HABER  Halk Bakkal Projesi hayata geçiriliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir