“Bu düzenlemeyle yeni suçların işlenmesine davetiye çıkarıldı”

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç, yeni infaz yasasında üç maddelik bir değişiklik yapılarak, sokağa salınan özel tehlikeli statüde bulunan kişiler için denetimli serbestlik tedbiri uygulamasına gidilmesi gerektiğini açıkladı.

Prof. Dr. Özgenç, Twitter üzerinden yeni infaz yasasıyla ilgili eleştirilerini sürdürdü. Ceza yasasının mimarlarından birisi olan Prof. Dr. Özgenç, Meclis’te kabul edilen 7242 sayısı infaz düzenlemesiyle binlerce hükümlünün izinli olarak fakat devletin gözetimi ve denetimi dışında sokağa salındığı belirtti. Özgenç, sokağa salınan bu kişiler içerinde özel tehlikeli statüde bulunanlar için denetimli serbestlik tedbirine başvuracak yeni bir düzenleme yapılmasının gerekli olduğunu kaydetti.  

Dışarı çok sayıda hükümlünün çıkması için çok sayıda disiplin suçunun da görmezden gelindiğine dikkat çeken Prof.Dr. Özgenç, görmezden gelinen disiplin suçları arasında ceza evinde uyuşturucu madde satmak ve kasten adam yaralamanın bulunduğunu kaydetti. Yapılan düzenlemeyle bu kişilerin izinli sayılarak serbest denetimlilik hükümleri dışına çıkarıldığını ifade eden Prof. Dr. Özgenç, “Bu kanunu düzenlemeyle yeni suçların işlenmesine davetiye çıkarılmıştır. Yeni suçların işlenmesinin ve yeni mağduriyetlerin oluşmasının önüne geçmek amacıyla, medeni ülkelerde örneği olmayan bu düzenlemeden bir an önce vazgeçilmesi gerekir. Bunun yolu üç maddelik kanuni düzenleme yaparak, izinli statüde sokağa salınan hükümlülerinden özel tehlikeli olanların denetimli serbestlik tedbirine tabii tutulmasını sağlamaktır. Bu suretle, söz konusu kanunun kabulünde dahili bulunan kişilerin, işlenen suçlardan sorumlu olmaktan kurtulmaları da sağlanmış olur”dedi.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir