Brezilya’da bir siyahın dövülerek öldürülmesi protesto ediliyor

Brezilya’da Siyah Farkındalık Günü’nün arifesinde bir süpermarkette iki güvenlik görevlisinin Joao Alberto Silveira Freitas isimli siyah vatandaşı öldürmesiyle ülkede protestolar başladı.

Brezilya’da Siyah Farkındalık Günü’nün arifesinde 19 Kasım’da ülkenin güneyindeki Rio Grande del Sur eyaletinin başkenti Porto Alegre’deki bir markette iki güvenlik görevlisi 40 yaşındaki Joao Alberto Silveira Freitas’ı döverek öldürdü. Ülkede her yıl 20 Kasım, 1965 yılında kuzeydoğuda özgürlüğünü ilan eden kölelerin lideri Zumbi dos Palmares’in ölümü dolayısıyla Siyah Farkındalık Günü olarak anılıyor.

Silveira’nın, Brezilya’da her yıl 20 Kasım’da anılan Siyah Farkındalık Günü’nden bir gün önce beyaz iki güvenlik görevlisi tarafından öldürülmesine ilişkin görüntülerin basında ve sosyal medyada paylaşılması ülkede tepkileri neden oldu.

KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN SORUŞTURMA

Güvenlik görevlileri ile Silveira arasındaki arbedenin, Silveira’nın kasa sırasında beklediği sırada bir market çalışanını tehdit ettikten sonra başladığı açıklandı. Olayın ardından biri askeri inzibata mensup iki güvenlik görevlisinin gözaltına alındığı ve kasten adam öldürme suçundan soruşturma başlatıldığı bildirildi.

ABD’nin Minnesota eyaletinde polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren George Floyd’u hatırlatan olayın ardından Brezilya’nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen Siyah Farkındalık Günü gösterilerinde Silveira için adalet istendi.

Küçük bir grup, söz konusu marketi yağmalarken, göstericileri ürünleri dağıtıp marketi ateşe vererek maddi hasara yol açtığı ve otoparkta bir araca da saldırdığı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir