“Bir milyondan fazla insanın terör örgütü üyeliği suçlanmasına maruz kalması, filli ve hukuki zorlamadır”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, KHK’ların çözüm bekleyen ciddi bir sorun olduğunu belirterek, “Bir milyondan fazla insanın terör örgütü üyeliği suçlamasına maruz kalması, fiili ve hukuki bir zorlamadır. Bu uygulamaların dünyanın herhangi bir yerinde örneği yoktur”dedi. 
FİİLİ VE HUKUKİ ZORLAMA
Yeneroğlu, sosyal medya hesabı üzerinden KHK’lar ile ilgili değerlendirmede bulundu. Yeneroğlu’nun değerlendirmeleri şöyle:
Terör örgütü üyeliği gerekçesiyle açılan soruşturmalar ve KHK’lar, çözüm bekleyen ciddi bir sorundur. Bir milyondan fazla insanın terör örgütü üyeliği suçlamasına maruz kalması, fiili ve hukuki bir zorlamadır. Bu uygulamaların dünyanın herhangi bir yerinde örneği yoktur.
TUTUKLULUK ŞARTLARI OLUŞMADI
Acun Karadağ ve KHK’lı arkadaşları hukuka aykırı bir şekilde ihraç edildiler ve işlerine dönmek için şiddet içermeyen eylemler yapıyorlardı. Sonları pek şaşırtıcı olmadı; terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle -tutukluluk şartları oluşmadığı halde- tutuklandılar.
Hukuken ve vicdanen kabul edilemez bu uygulamaların, adaletle izah edilmesi mümkün olmadığı gibi yapılanlar mevzuata da aykırı. Hukukun üstünlüğünü esas kılıp hukuk devleti ilkelerini tavizsiz yaşatmadıkça, toplumsal barışı tesis edemez, daha müreffeh bir toplum olamayız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir