Bilkent Üniversitesi 2020 mezunlarını uğurluyor

2019-2020 akademik yılında lisans ve lisansüstü eğitimlerini tamamlayan Bilkent öğrencileri, 6, 8, 10 Temmuz tarihlerinde, gruplar halinde ve farklı günlere yayılarak düzenlenen törenlerle diplomalarını alıyor. Maske kullanımı ve sosyal mesafeyi korumanın zorunlu olduğu törenlere, her mezunun en fazla dört yakını katılabiliyor. Bilkent Odeon’da 9 seans olarak gerçekleşen törenlerde 2046 lisans, 297 yüksek lisans ve doktora öğrencisi mezun olacak.

Bilkent Senfoni Orkestrası’nın seslendirdiği İstiklal Marşı ve Rektör Prof. Dr. Abdullah Atalar’ın konuşması ile başlayan törende Prof. Dr. Atalar, insanların “Bu gezegen bizim” diyerek diğer canlılara hayat hakkı tanımadığını belirterek, “100 nanometre boyutunda canlı mı cansız mı olduğu belli olmayan bir molekül kümesi çıktı, insanlığı dize getirdi. Uçaklar durdu. Arabalar durdu. İnşaatlar durdu. Ekonomi durdu. İnsanlar durdu. Korkudan sokağa bile çıkamadık. Şehirlerin havası temizlendi. Kuşlar sessizliğe şaşırdı, daha kuvvetli ötmeye başladılar”dedi.

Korona virüsü sürecinden Bilkent Ünivresitesi’nde eğitimin durmadığını ifade eden Prof.Dr. Atalar, “Derslerimizi başarıyla yürüttük ve sizlerin de yoğun emekleriyle bugüne ulaştık. Bugün sizlerin yaşamında yeni bir dönemin başlangıcını kutlamak için bir aradayız.” dedi. Konuşmanın ardından sırasıyla fakülte ve bölüm birincilerine, yüksek lisans ve doktora mezunlarına diplomaları verildi.” dedi.

bilkent

İNSANLIK SONUNDA KORONAVİRÜSÜ YENECEK

Konuşmasının sonunda Prof. Dr. Atalar mezunlara seslenerek şunları söyledi: “Son üç aydır sabahtan akşama kadar Zoom yaptığınız odanızdan çıkmadınız. Derslerinize normalden daha çok katıldınız. Kameraları açıp sınavlara girdiniz. Büyük bir sabır gösterdiniz. Sizleri mezuniyetinizden dolayı tebrik ediyorum. Sizlere büyük bir alkış.

İnsanlık sonunda bu koronavirüsü yenecek. Bütün bu zor günler unutulacak. Beton kamyonları yine hareketlenecek. Trafik yine yoğunlaşacak. Uçaklar yeniden uçmaya başlayacak. Kuşlar korkudan sessizleşecek.”dedi.

Atalar, yeni mezunların Türkiye’ye ve insanlığa hizmet eden sayısı 50 bini geçen Bilkent mezunlarının arasına katılacaklarkını belirterek, “Eminim ki, hepiniz, Bilkent’i en iyi şekilde temsil eden üretken, çevreye ve tabiata saygılı, örnek birer dünya vatandaşı olacaksınız. Bundan sonraki hayatınızda sonsuz başarı ve mutluluk diliyorum!”dedi.

Konuşma sırasında Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Bilkent Üniversitesi’nin kurucusu merhum Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın anılarına barkovizyon gösterileri sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir