Biden, Erdoğan’a ‘Ermeni soykırımı’nı tanıyacağını haber verdi

ABD Başkanı Biden’ın bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde yarın “Ermeni soykırımını” tanıyacağını haber verdiği bildirildi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde 1915’de Birinci Dünya Savaşı sırasında Anadolu’da gerçekleşen Ermeni katliamlarını “soykırım” olarak tanımaya hazırlandığını söylediği bildirildi.

Amerikan Bloomberg haber kanalının telefon görüşmesi hakkında bilgi sahibi olan kişilere dayandırdığı haberine göre Biden, yarın katliamları anmak üzere ABD Başkanlarınca her yıl mutat olarak yapılan anma açıklamasında bu kez “Ermeni soykırımı” ifadesini kullanacak.

Bugün (23 Nisan) gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan basın açıklamasında Biden’ın Erdoğan’la “Ermeni soykırımına” ilişkin meseleleri konuştuğuna dair doğrudan bir atıfta bulunulmadı.

Eski ABD Başkanı Ronald Reagan Ermenilere karşı işlenen katliamları “soykırım” olarak nitelendiren son ABD başkanıydı, ancak 1981’de bu yönde yaptığı açıklamadan kısa süre sonra Türkiye’nin baskısı üzerine geri adım atmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir