“Beş benzemezler’ bütünün parçaları, millettin kendisidir”

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, “Milletin farklı düşünenleri, farklı partiye mensup olanlar, ‘benzemezler’ olarak ayrıştırılıyor? Neden bu millet, ‘illet, zillet, terörist’ diye nitelendiriliyor” diye sordu. Subaşı; “Vatan ve devlet bölünmez bir bütünse millet de bölünmez bir bütündür. Benzemeyenler, farklı düşünenler, farklı partilere mensup olanlar da bütünün parçalarıdır. Sizin beş benzemez dediğiniz çok değerlidir aslında. Onlar milletin ta kendisidir ve ayrışmaktan düşmanlaştırılmaktan yorgun düşmüşlerdir. Amaçları var, o da bu ucube sistemden kurtulmak” dedi.

Sosyal medya hesabından “Beş benzemez” başlığı ile bir makale yayınlayan Hasan Subaşı, ittifaklarla ilgili değerlendirmeleri poker oyunundaki beş benzemez olarak adlandırılan ve oyuncuların sevmediği beş farklı kağıtla özdeşleştirerek, son yerel seçimlerde beş benzemezin gerçekleştiğini ve sonuçlarını şöyle anlattı:

“Yerel seçimlerde sıkça dile gelmişti. Cumhur ittifakına karşı, solda CHP, merkezde İYİ Parti, muhafazakâr dindar SP, merkez sağda DP’nin siyasi dayanışması ile Millet İttifakı kısa zamanda büyükşehirlerin çoğunu iktidardan aldı. Beşinci benzemez onlara göre HDP idi. İttifaka dahil değildi ama ısrarla gizli ittifak ortağı gibi gösterilerek ittifakta çatlak yaratılmak istenmişti.  Son olarak İYİ Parti, yerli ve milli ilan edilmiş, iktidar kampına davet almıştı. Nasıl olurda yerli ve milli İYİ Parti diğerleriyle aynı doğrultuda oy kullanabilirdi?

Oysa sorulması gereken, neden milletin farklı düşünenleri, farklı partiye mensup olanları, ‘benzemezler’ olarak ayrıştırılıyor? Neden düne kadar ‘illet, zillet, terörist’ diye nitelendiriliyordu?”

Siyasette olaylardan ve sonuçlarından ders çıkarmak gerektiğine vurgu yapan Hasan Subaşı; “Nasıl ki vatan ve devlet bölünmez bir bütünse millet de bölünmez bir bütündür. Benzemeyenler, farklı düşünenler, farklı partilere mensup olanlar da bütünün parçalarıdır”dedi.

Şubası, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘kafama silah dayasanız bu ucube sistemin verdiği ağır hasara ve faturaya ortak olmam’ dediğini belirterek, Millet İttifakına, DEVA ve Gelecek Partisi’nin de katılmasını olumlu karşılayacağını ifade ettiğini hatırlattı.

İLGİLİ HABER  ‘Kanal İstanbul’u Saray’ın da müteahhidi olan Rönesans İnşaat yapacak’
Millet ne istiyor?

Şubası, İktidara göre toplumun, benzemezler, yerli milli olanlar-olmayanlar, millet olanlar-zillet olanlar ve benzerleri gibi ayrıştırılmaya çalışıldığına dikkat çekerek, “Bize göre hepsi vatanın evlatları, yurttaşlarımız ve onlar adalet ve özgürlük istiyorlar, yeniden demokratik parlamenter sistem özlemi çekiyorlar.

Sizin beş benzemez dediğiniz çok değerlidir aslında. Onlar milletin ta kendisidir ve ayrışmaktan düşmanlaştırılmaktan yorgun düşmüşlerdir. Amaçları var, o da bu ucube sistemden kurtulmak” dedi.

Beş benzemez de olsa farklı kesimlerin, suni gündemlerle üzeri örtülmek istenen esas meseleleri görüp, milletin birliği ve dirliği için, hukuk devleti için bir araya gelmelerinin çok değerli olduğunu ifade eden Hasan Subaşı; “Bir taraftan iktidar; demokrasi ve özgürlükleri kısıtlarken diğer taraftan demokrasi ve özgürlükleri sahiplenme birlikteliği, bu sistemin yarattığı en olumlu gelişmedir.  İktidarın beşinci benzemez dediği HDP’nin Genel Başkanı Sayın Mithat Sancar ‘bizim terör örgütü ile hiçbir irtibatımız olamaz’ dese de toplumun önemli bir bölümü için terör örgütü ile iltisaklı görülmektedir. AKP’nin de FETÖ ile iltisaklı görüldüğü gibi” diye konuştu.

HDP’li Seçmen Millet İttifakı’nın adayını destekledi

HDP seçmeni, belediye seçimlerinde “biz bu hükümetin gitmesini istiyoruz” diyerek birçok büyükşehirde Millet İttifakı adaylarına oy verdiklerini, önümüzdeki genel seçimlerde ne yapacaklarının da büyük önem kazandığına dikkat çeken Subaşı, makalesini şöyle bitirdi:

“Altı milyon civarında oy, seçimin kaderini büyük ölçüde etkileyecektir. Burada bir mantık sorusu akla gelebilir. Terör örgütlerinin en kolay anlaşma zemini bulabileceği iktidarlar, kuşkusuz otoriter tek adam rejimleridir… Yerel seçimlerde, TV’lere çıkanların mesajlarından da bu gerçeği pekâlâ anlamak mümkün olmuştu!..

Demokratik parlamenter rejimler farklı parti ve fikirlerin tartışması sonucunda Meclis’in onayı ile kararları oluşturur. Böylece yanılma payı yok gibidir. Soru şöyle sorulabilir; HDP terör örgütünün emrinde ise seçimlerde nasıl oy kullanması örgütün işine yarar?” Benim kanaatim, HDP gizli ya da açık, bir ittifaka dahil olmayacaktır ama milyonlarca oyun verileceği yer, HDP’nin terör örgütü ile bağlantısının en gerçekçi belirleyicisi olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir