“Belediyenin 15 milyona aldığı ağaçlar hiç dikilmemiş”

Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılında 15 liraya satın aldığı 735 bin fidanın hiç dikilmediği ortaya çıktı. Ağaçların bedeli ise 14 milyon 900 bin lira.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başkanlığının birinci yılı raporunda yer verdiği geçmiş dönem harcamaları, hem israfın boyutlarını hem de kamu kaynaklarının nasıl ‘yok olduğunu’ gözler önüne serdi.

Rapora göre; Melih Gökçek’in başkan olduğu 2015 yılında firmasının adetini 1,5 liraya aldığı karaçam fidanları  14,90 liraya belediyeye satıldı. Belediyenin Su ve Kanalizasyon İdaresine (ASKİ) satılan bu ağaçların barajların etrafına dikileceği belirtildi. Ancak bu ağaçların hiç dikilmediği, verilen paraların ise boşa gittiği ortaya çıktı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü Ankara Orman Fidanlık Müdürlüğü’nün 2028 yılında hazırladığı rapora göre, söz konusu ağaçların dikileceği belirtilen baraj alanlarına bu ağaçlar hiç dikilmedi. Raporda, “735 bin fidanın barajların etrafına dikilmediği ve zaten belirtilen yerlerde ağaç dikilecek alan da bulunmadığı” belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir