Bekir Ağırdır: AK Parti’nin çaydanlığı fokurduyor

Bekir Ağırdır, AK Parti’de özellikle metropellerde önemli bir seçmen çözülmesi yaşandığını ancak bu durumun nasıl değişim yaratacağının muhalefet partilerine bağlı olduğunu söyledi

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, AK Parti’ye oy desteğinin azaldığını, partinin yeni seçmen kitlelerinden oy alamadığını ve özellikle metropollerdeki seçmeninde bir çözülme görüldüğünü söyledi.

‘BUHAR MUHALEFETE YAĞMUR OLMUYOR’

AK Parti’nin içinde bulunduğu durum için “fokurdayan çaydanlık” benzetmesini yapan Ağırdır, partiden koparak gri alanda bekleyen bir seçmen kitlesi olduğunu, muhalefetin bu seçmen kitlesini henüz kendine çekemediğini ve bunun için yeni bir söylem geliştirmesi gerektiğini söyledi. “Muhalefette farklı partiler var. Elbette her birinin farklı siyasi idealleri, pozisyonları, ideolojileri ve tercihleri var. Ama hepimizin içinde var olacağı, doğru ve ortak yaşamı huzurlu kılacak olan kurum ve kuralları savunan bir pozisyonda durmadıkları sürece, o AK Parti’nin çaydanlığındaki buhar, onların toprağına yağmur olarak düşmüyor. Bunu bir türlü anlamak istemiyorlar, anlamıyorlar da. O zaman yeniden aynı siyasi tabloya ve tartışmalara geri dönüyoruz” dedi.

AK Parti’nin yeni genç seçmen kitlelerinden oy toplayamadığını da belirten Ağırdır, partinin kendi seçmeniyle ilişkisi konusunda da yeni bir strateji veya vizyon geliştiremediğini dile getirdi. Ağırdır, Z kuşağı tartışmaları için de, “Anaokulundan itibaren bu ülkede farklı dillerin ve kültürlerin var olduğunu ve aynı zamanda nasıl bir hayattan mahrum kaldığını gören, hayattaki hayalleri güçlü, öfkeli gençler var” diye konuştu.

‘KADINLARIN YARISI HALEN ÇALIŞMAK ZORUNDA’

İLGİLİ HABER  Ankara Büyükşehir'in cenaze aracı filosu genişliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in, Meclis’te yaptığı ve tartışmalara neden olan, “Bu ülkede AK Parti gelene kadar ‘kadın’ kelimesinin adı yoktu Türkiye’de” ifadelerini de yorumlayan Ağırdır, “İktidar kadınları özgürleştirici bir yol mu açtı. Milletvekillerine bakarsan belki diyebilirsin ama kaç tane kadın genel müdür var,  kaç tane kadın yönetici var. Kadın meselesinde önceki iktidarlarda da şimdiki iktidarda da bir eksiklik var. Hâlâ bu ülkede kadınların yarısı çalışmak için kocasından izin almak zorunda kalıyor” dedi. Ağırdır, Türkiye’de kadın meselesinde sorunların “zihni bir devrim gerçekleşmediği sürece” çözülemeyeceğini ifade etti.

Kaynak: Gazeteduvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir