Başkent’in gri duvarları renkleniyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent’te bulunan yaya alt geçitleri, köprüler ve boş duvar yüzeylerini ressamların sihirli dokunuşlarıyla renklendiriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın hayata geçirdiği proje ile Başkentli ressamlar, şehrin birçok noktasında sanatsal çalışmalara imza atıyor. Ressam Şenol Karakaya ve ekibi Elmadağ Giriş Köprüsü Alt Geçidi, Cinnah Caddesi Kuloğlu Alt Geçidi ile Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi Alt Geçitlerini Ankara kedisi ile lale resimleriyle donattı.

Ressam Şenol Karakaya’nın koordinatörlüğünde 7 ressamın ortak çalışmasıyla ortaya çıkan sanatsal eserler vatandaşlar tarafından da büyük beğeni topluyor.

Başkent’in sembollerini resmederek yeniden canlandırmak istediklerini belirten Şenol Karakaya, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“2019 Kasım ayında Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş tarafından başlatılan bu projede yer almaktan çok mutluyum. İnsanlara sanatsal bakış açısı kazandırmak, modern bir kent olmak ve sanat galerisini sokağa taşımak istiyoruz. Başkanımız da Ankara’nın gri duvarlardan kurtulmasını arzu ediyor. Bu amaçla bu projede yer alıyoruz. Sanatsal sokak tasarımlarını tanıtarak, şehirlere canlılık getirmek, doğayı ve renklerini taş binalar arasında insanlarla buluşturmayı amaçlıyoruz.”

Eşi Şenol Karakaya ile Başkent duvarlarını boyayan ressam Rabia Karakaya da rabia karakayadüşüncelerini, “Amacımız insanları balkonlarına, pencerelerine ve sokağa çıktıklarında gelinciklerle buluşturmak. Kente görsel bir şölen katmak. Başkanımız Mansur Yavaş’ın sanata ve sanatçıya verdiği değerle bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Gri sokakları renklendirerek Ankara’nın rengarenk bir şehir olması için elimizden geleni yapıyoruz“ sözleriyle ifade etti.

BAŞKENT’İN SEMBOLLERİ YENİDEN CANLANIYOR

Elmadağ Giriş Köprüsü Alt Geçidi, Kenan Evren Bulvarı Alt Geçidi, Cinnah Caddesi Kuloğlu Yaya Alt Geçidi ile Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi Alt Geçidini sihirli elleriyle adeta görsel bir şölene dönüştüren ressamlar; Ankara Kedisi, Ankara Çiğdemi ve Ankara Beyaz Güvercini ve lale gibi Başkent’in sembollerine de yer veriyor.

İLGİLİ HABER  EGO Genel Müdürlüğü Ulus Meydanı'na taşınıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir